ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.79
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Pamatník písemnictví

Ora et labora (Modli se a pracuj) zní heslo nejstaršího mnišského řádu v Evropě - Benediktýnů. O přísnosti dodržování první části motta, tedy modlení a úcty k Bohu, se můžeme přesvědčit v mnohých dílech evropských spisovatelů, kteří, fascinováni tajemstvími s Benediktýny spojovanými, věnovali tomuto řádu významnou část své tvorby. V druhém případě jsme však měli to štěstí, že jsme se o jeho pravdivosti, jako studenti posledního ročníku brněnského Klasického gymnasia, mohli předvěsit osobně...
Rajhradský klášterní komplex, který jsme jednoho příjemného zářijového odpoledne navštívili, byl vystavěn v 11. století významných knížetem Břetislavem a ještě v tomto století se stal útočištěm benediktýnských mnichů z pražského Břevnova. Klášter byl v průběhu 13. - 17. století několikrát poškozen. V roce 1619 byl moravskými stavy dokonce zcela zrušen, ale po Bílé hoře se řeholníci vrátili. Opravy zdevastovaného kláštera provedl významný architekt té doby Jan Blažej Santini a mohu říct, že monumentálnost jeho stavby zanechala v každém z nás hluboký dojem.
Ještě před vstupem do kláštera jsme zavítali do přilehlého kostela svatého Petra a Pavla, dominanty Santiniho komplexu. Výjimečnost jeho skvělého architekta jen podtrhoval nádherně zdobený barokní strop, který stále srdnatě odolává všeničícímu zubu času. Náš prvořadý úkol byl ale nenechat se příliš rozptýlit jeho krásou a pokud možno soustředěně pokračovat k cíli naší exkurze - samotnému klášteru, který je od prázdninových měsíců minulého roku zpřístupněn veřejnosti jako Památník písemnictví na Moravě.
Rajhradský klášter byl od svého založení významným centrem vzdělanosti, jehož součástí bylo i tzv. skriptorium, kde byly zhotovovány (tedy především ručně opisovány) již tehdy velmi cenné knihy. Rukopisů se však zachoval jen omezený počet. "Rajhradské rukopisy nechránily pevné městské hradby přede všemi těmi vpády, válkami a nájezdy, které pustošívaly převážně jižní a východní oblasti Moravy, zbavujíce je, na rozdíl od chráněnějších Čech, architektonických i jiných památek," uvádí historik Vladislav Dokoupil v publikaci Soupis rajhradských rukopisů. Veřejnosti je nyní zpřístupněna jen malá část kláštera, který po internaci benediktinů v roce 1950 zoufale chátral. Rozsáhlý komplex je pro nedostatek financí opravován postupně. V právě zrekonstruovaných místnostech sídlí i vzácná benediktýnská knihovna s téměř 65000 historickými svazky mnohými již z 12. století. Přičemž za každým z nich se skrývá bezpočet hodin náročné a neskutečně přesné práce.

Troufám si tvrdit, že jen málokteří z nás si umí představit, kolik peněz každoročně stojí údržba takové knihovny. Peníze jsou všude nedostatkovým zbožím. Vždy byly a budou, obzvláště pak v našem státním rozpočtu. Když si večer zapnu zprávy, tak mi začíná být jasné, proč jde přibližně desetkrát víc peněz do armády než do kultury, bez které lidstvo jako by nebylo. Jakýsi středověký nádech předimenzované moderní společnosti. Je to smutné, ale je to tak.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: deni, 01.10.2006

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pamatník písemnictvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­