ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Oslava výročí SNP

  • odlehčená (a smyšlená) rádiová reportáž ze 75. výročí Slovenského národního povstání (SNP)

Milí posluchači Rádiožurnálu,

dnešního devětadvacátého srpna roku 2019 se Vám hlásíme z letiště Sliač, kterému však už od dob jeho vzniku nikdo neřekne jinak než Tri duby. Stovky tisíc nadšenců zaplnily plochy kolem letištní dráhy, aby společně oslavily pětasedmdesáté výročí Slovenského národního povstání. Nejen frenetická atmosféra, která tu všude kolem panuje, ale i větrné počasí nás vrací do neklidných okamžiků slovenského státu.

Stejně jako se ohýbají větve památných tří dubů, které tu i po těch pětasedmdesáti letech pyšně zvedají své koruny před panoramatem podobně těsně se k sobě tisknoucích štítů Dereše, Chopku i Ďumbieru, tak se i na pár let před hitlerovským Německem ohnula záda Slováků. Jako se v přestávkách větrných poryvů koruny majestátních dubů vztyčují, tak pozvedl i slovenský národ hlavu v oněch památných dnech, na které právě vzpomínáme.

Pro účastníky oslav připravili organizátoři slavného výročí bohatý kulturní program. Na nedalekém pódiu právě předvádí své taneční umění krasavice souboru Lučnica. Po nich nastoupí Miro Žbirka, následován skupinou No Name. K zábavě patří i davy obložené nekonečné řady stánků s langoši, žinčicou, parenicou, brynzou, haluškami, ale i slivovici, meruňkovicí, borovičkou, kalvadosem, ořechovicí, hruškovicí či zubrovkou.

Vedle, jak jste právě slyšeli, velmi bohatého kulturního budeme svědky i oficiálního programu. V samém začátku se vám na minutu odmlčím. Nepůjde o poruchu v přenosovém voze, ale o chvíli ticha k uctění památky padlých partyzánů. Pak přijde na řadu vzpomínání dosud žijících účastníků protifašistického odboje. Na závěr, tak jako při každé oslavě SNP, se uskuteční další volba nových partyzánů.

Zlatým hřebem programu však bude přílet ruské - pardon, samozřejmě sovětské - stíhačky Lavočkin, která na zdejším letišti před pětasedmdesáti lety přistála... Promiňte mi krátkou odmlku. Zdá se mi totiž, že ji už slyším, i když v těch větrných poryvech se snadno mohu mýlit. Ne, nepletu se, milí posluchači. Mezi vrcholkem Chopku a Dereše ten památný stroj doslova dere se. Tak to vidíte, ono se to i rýmuje!

Stejnou radost, jakou vyvolal před tři čtvrtě stoletím, způsobuje svým příletem i nyní. Tanečnice Lučnice přerušují hopsání, aby společně s ostatními sledovaly jeho namáhavé prodírání větrnou smrští. K nebi se dívají nejen tisíce jejich diváků, ale i konzumentů slovenských specialit. Stroj se houpe jako na vlnách, pilot volí mírný oblouk, letoun se naklání, nabírá směr k příletové ploše, motor burácí... Něco se děje? Proč už neburácí? Že by pilot zvolil klouzavé přistání?
"Tak už to rovnej, kamaráde! Proboha, kam to letí, né, tam ne..."

Vážení posluchači, právě jsme byli svědky truchlivé tragédie. Před malou chvílí k početným obětem Slovenského národního povstání přibyla další. Doufejme, že už poslední. Takto, bohužel hodně smutně, končí naše reportáž z historicky tak významného letiště Tri, pardon, už jen Dva duby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Markéta, 14.11.2017

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Oslava výročí SNPMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­