ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.25
Hodnoceno: 36x Prosím, ohodnoť práci

Orba

Je ráno. První okenice se rozevřely, aby do domovů mohlo proniknout první světlo. Nacházíme se před domy sedláků, kteří během pár okamžíku počnou svou každodenní rutinu. Kohout kokrhá a slepice zběsile běhají po dvoře podobně jako ženy sedláků. To ony totiž vypravují své muže do práce. Z povzdálí slyšíme unavené kroky, zívání ospalců a vrzání dřevěné podlahy. Ženy sypají slepicím zrní. "Na pipi na, na pipi na" se rozléhá po celém dvoře. I ten, kdo ještě mohl spát, je vzhůru, protože hluk, shon a nervozita, která se šíří po okolí, nedovolí nikomu déle odpočívat.
Slunce začína hřát, zatímco všichni jsou připraveni k odchodu, držíce potřebné nástroje k práci. Vrata se zaklapla. Muži se ženami a dětmi kračí strmou blátivou cestou, vzhlížeje k nebi, které věští krásný den. Nikdo nemlčí, jsou zabráni do hovoru. Náhle se před námi objevuje prostorná krajina. Hlasité rozmluvy jsou přerušeny. Muži umlkají, protože si uvědomují, jaká dřina je opět čeká. Musí zorat zbytek pole, jinak by s sebou půda příští rok nepřinesla úrodu. Děti však nemají důvod k mlčení, jejich švitoření se proměňuje v povyk. Začínají lést na nejbližší ze stromů, jehož větve se pod tíhou začínají prohybat. Zábava je přerušena až starostlivým napomenutím rodičů. První odvážlivec se chopil pluhu, další ho následují, dokončujíce poslední úpravy na svých nástrojích a loučíce se se ženami, jakoby jim dávali poslední sbohem. Raz, dva, tři. Raz, dva, tři. Kroky mužů dopadají na zem těsně po sobě jako kapky deště. Horlivost jim nechybí. Nejmladší z oráčů je vždy o kus dál a na čele mu vyraží první kapka potu. Ženy naposledy mávají mužům, kteří je nepozorují, protože jsou zabráni do svého, přičemž jim vlahý vítr zvedá košile z těl tak, že obnažuje napjaté svaly. Raz, dva, tři. Raz, dva, tři.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.04.2006

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
OrbaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­