ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

    Ceska posta
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.44
Hodnoceno: 59x Prosím, ohodnoť práci

Korfu

"Já se bojím!" Já za to ale nemůžu. Za půl hodiny mám poprvé letět letadlem, mám panickou hrůzu z výšek. Letíme na dovolenou do Řecka na ostrov Korfu. V hlavě mám takový zmatek. Co když naše letadlo spadne nebo se propadne? Paní učitelka Černá nám říkala, že taky letěla a že se propadli asi 200 m. Jenže já se toho bojím!
Sedím v letadle a koukám ven. I když mám hrůzu, sedím u okna. Za deset minut bychom měli odletět. Mamka se s taťkou baví, brácha poslouchá písničky, ale co mám dělat já?
"Usaďte se prosím a zapněte si bezpečnostní pásy. Za chvíli odlétáme," hlásí pilot letadla a pár sekund nato startuje letadlo. To je krása. Všechny ty domy jsou tak malinké a legrační. Ani mi není zle, jenom se nudím. Letuška rozdává letáčky a ptá se, jestli někdo nechce něco k pití. Vzala jsem si od ní ten letáček. Píšou tu: Řecko leží v jižní části Balkánského poloostrova a obklopuje ho více než 1400 ostrovů. Řecko je velmi bohaté na přírodní krásy. Návštěvníky fascinuje především mnohotvárnost zdejší krajiny, která je jistě výjimečná. Tato oblast je přírodním rájem, který je kombinací kouzelných pláží, malebných vesniček, rušných letovisek s bohatým nočním životem a výbornou kuchyní. Milovníci kultury si tu také přijdou na své, neboť právem se Řecko považuje za kolébku dějin evropské kultury.
"Zapněte si prosím bezpečnostní pásy, za několik okamžiků budeme přistávat," ohlásí pilot a tím mě vytrhl ze čtení. Přistáváme v hlavním městě, v Kérkyre. Odtud se musíme přemístit do apartmánů. Celou cestu se pečlivě dívám kolem sebe. Z jedné strany se lemuje čistě modré moře, narušené sem tam vlnkou. Z druhé strany se objevují Veliké domy s dlouhou minulostí a krásným aranžmá. Je tu hrozně moc turistů a podle toho, co slyším, hlavně Češi. Naše apartmá je velice pěkné. Je to nová stavba s odstínem oranžové barvy. Ve spodní části této stavby se nachází malý obchůdek s tradičními upomínkovými předměty. Vrchní část se skládá z apartmá. I uvnitř je perfektně zařízené, ale teď se vydám na průzkum tamějšího okolí.
Je to tu neuvěřitelné. Začíná západ slunce a já se procházím po pláži a sleduji okolí. Mnoho lidí z pláže už dávno odešlo, ale pár jedinců se ještě kochá sluncem a vodou. Pláž je písčitá a hrozně moc dlouhá, je tak jemná, že člověka pomalu mrzí jít v botách a musí si je vyzout. Čisté moře se ladně pohupuje a omývá moje holá chodidla. Mám u sebe malou příručku, kterou jsme dostali od cestovky. A co dělat, když se nudím? Sednout si a číst si. Ostrov Korfu, na kterém teď relaxuji, je nejzelenější a nejpůvabnější z řeckých ostrovů, nazývaný "smaragdem" Jónského moře. Úžasná atmosféra, nezkrotná zeleň, kouzelné pláže a obklopující moře jistě uchvátí každého člověka. Ve srovnání s rekreačními oblastmi Řecka ještě "panenská" příroda poskytuje odpočinek a pohodu po celou sezónu od května až do listopadu, o čemž se již přesvědčilo mnoho turistů. Již v květnu dosahují denní teploty přes 30 stupňů a moře přes 20 stupňů. Slunečných dnů je zde 25 - 29 v měsíci po celou sezónu. O té "panenské" přírodě měli pravdu, ale vážně. No nic, tak se zase posunu dál. Slunce už pomalu zachází a já budu muset, abych se stihla podívat ještě kousek. A občerstvení. Za pultem stojí krásný tmavovlasý Řek, který se na mě usmívá. Neumím řecky, ale většina Řeků umí anglicky, tak jsme si aspoň trochu pokecali. Po chvilce jsem mu řekla: "I´m hungry. Can I buy your speciality?" Tak jsem se dozvěděla, že největší specialitou je langoš. Jenže ne jen tak obyčejný. On je vlastně úplně jiný než ten, co děláme u nás v Čechách.
Dneska jdeme s mámou na nákup. Aspoň uvidíme město. Uličky jsou velmi úzké, takže auto v nich neprojede. V oknech domů se vyskytují veliké obdelníkové květináče, z nichž vyrůstají převislé květiny. Na parkovišti stojí 2 kočáry se dvěma koni. "Nechceš se s nimi vyfotit?" zeptala se mě máma. "Jo, ale i s tebou." A tak jdeme zase zpátky. "Ahoj Prtě!" Někdo na mě šahá. "Jejda ahoj Nany, co ty tady?" "To víš, s rodiči. Jak jsi tu dlouho, jsem tě vůbec neviděla." "Ala teprve jsme včera dojeli. A co vy?" "My zítra jedeme domů. Tak určitě musíte navštívit... No nic já budu muset, tak čau a užij si to!"
Dneska máma slíbila, že se pojedeme podívat po památkách, tak jak nám Nany radila. Proto musím rodince přečíst malou historii Korfu. Korfu neboli Kerkyra dle mytologie je zemí Fajáků z Homérovy Odyssey. R. 734 př. n. l. si ostrov podmanili Korinťané, s nimiž poté Kerkyra dlouho soupeřila. Po peloponéské válce připadl ostrov římské říši a v roce 395 n. l. přešel pod správu Byzance. Od 14. st. náleželo Korfu Benátské republice, po té jej postupně okupovali Francouzi, Rusové a v 19. st. Britové. Ostrov se k Řecku připojil r. 1864. Nejprve si prohledneme město. Nejdřív jsme zamířili k náměstí Spianada. Příručka nám prozradila, že se tak jmenuje podle jednoho vojevůdce. Dále jdeme na Novou pevnost z benátského období, na Starou pevnost, do kostela sv. Spiridona - patrona ostrova, do paláce sv. Michala a Jiří. 15 km od Kérkyry je letohrádek princezny Sissi, Villa Achilleion, který si prostě musíme prohlédnout. Nany nás taky poslala do klášteru Panagia Theokótos, který se tyčí nad přístavem Paleokastritsa.
Na závěr jedeme do Corfu Water Park v Agios loanis. Je to jeden z největších aquaparků v Evropě. Je to tu úžasné jako celá dovolená ani se to nedá popsat.
Byla to úplně úžasná dovolená a doporučuji všem. Takže paní učitelko sbalte kufr a jeďte sem, neboť máte proč.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kočička, 24.04.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
KorfuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­