ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.43
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

V Bruggách /In Bruges/ (film)

Produkce: Belgie/VB, 2008
Režie a scénář: Martin McDonagh

Dva nájemní vrazi, zalezlí v Bruggách po komplikované práci, začínají přemýšlet o svých názorech na život a smrt. Ale až potom, co si zvyknou na zvláštní poměry v malém městečku...

Filmy s Colinem Farrellem v hlavní roli jsou vždy velmi zajímavé, výjimkou není ani tragikomedie V Bruggách. Colin se snaží vybírat si filmy, které mohou člověku něco dát a které po zhlédnutí nevyzní naprázdno. Colin Farrell je herec mnoha tváří a vždy ukáže svoji hereckou flexibilitu. Je až neuvěřitelné, jak věrohodně hraje nájemného vraha s krušným osudem. Vtipy, grimasy, hlášky, cynické poznámky, typ nešťastného člověka - všechno hraje bravurně a zaslouží si, a nejen on, za tento film poklonu.

Začala bych asi tím, kde vlastně Bruggy jsou. Tato otázka se řeší hned na začátku filmu a vzápětí zjistíme, že ty "zku***** Bruggy" jsou v Belgii. Ano, film je plný vulgárních vsuvek. Abych vám to patřičně vysvětlila, použiji jednu celou větu, která je mimo jiné ve filmu řečena: "Kde do prdele trčíte, když vám v ten zku****** večer volám, máte přece sedět u toho zku******* telefonu, a čekat na můj zku****** hovor." Když si to tak po sobě čtu, říkám si, že na tenhle film bych určitě nešla, ale problém je v tom, že jsem na něm už byla a hodně se mi líbil. Špatný dojem z nadávek zahoďte, protože i když tam spousta lidí nadává, dělají to tak, že se tomu spíše smějete, než abyste je odsuzovali. Hlavní nadávky patří městu Bruggy. Je to opravdu "prdel světa" zastrčená někde v Belgii. Zrovna ono malé městečko svým pochmurným vzhledem dává tragikomedii ještě pesimističtější nádech. Všude stojí malé, na sebe nalepené domečky, které jsou sice velmi barevné, ovšem mlhavé počasí a pára, jež jde hlavním postavám od pusy, vám Bruggy moc nerozsvítí.

Ve zkratce něco o ději. Dva nájemní vrahové: Ray (Colin Farrell) a Ken (Brendan Gleeson) jsou posláni, kvůli tajemnému "něčemu" do zapadlého středověkého městečka, aby se schovali. To, před čím se schovávají, se po pár minutách dozvídáme: Ray měl za úkol zabít kněze na objednávku. Nešťastnou náhodou při tom zabil i malého šestiletého kluka. Proto je jejich šéf Harry Watson pošle do Brugg. Ray je na tom psychicky špatně a nemůže si svou chybu odpustit. Ve filmu se ani nebrání slz. Oba vrahové jsou velmi rozdílní muži. Ken je velkým fanouškem historie a chopí se příležitosti a chce Bruggy poznat ze všech jejich středověkých historických stran. Otráveného Raye však chození po památkách nebaví. Zaplete se s jednou herečkou, která v Bruggách zrovna točí nový film. Zmlátí jejího skinheadského ex-přítele, seznámí se s rasistickým trpaslíkem/liliputánem a veřejně urazí jistého Kanaďana.

Tři čtvrtina filmu se pohybuje spíše v klidnějším ději jejich rozhovorů: ironický a černý humor a poznávání dvou kolegů. Pokud jste viděli trailer na tento film, nenechte se zmást. Působí na vás dojmem amerických akčních filmů, kde se herci celé dvě hodiny nezastaví a střílejí na sebe a do sebe a poskakují po střechách domů jako divoké opice. Trailer je složen asi právě z té poslední čtvrtiny filmu, kdy opravdu dochází k větší akci. Objeví se na scéně právě šéf Harry (Ralph Fiennes - hraje Voldemorta v Harrym Potterovi). Stane se tak, když Ken nevyplní úkol, jenž mu Harry svěřil. Ke konci tedy dojde k velkému zvratu. Tragikomedie nekončívají dobře, takže nečekejte happyend. I když v otevřeném konci se tento film také jaksi vyžil. Je to opět jiný pohled na život nájemných vrahů a jejich neštěstí. Ve většině filmů bývá nájemný vrah ztvárněn jako negativní postava, avšak zde nám scénárista ukazuje odvrácenou stranu situace.

Film je přístupný od dvanácti let, a to kvůli velkému množství krve a toho mála drastických scén. Ze začátku pomalejší děj se na konci rázem promění v nebezpečnou horskou dráhu.
Film určitě stojí za to zhlédnout. I mezi nájemnými vrahy a tak rozdílnými povahami se může zrodit přátelství, které nepohasíná, i když je život na vlásku.


Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Tesárková, 20.05.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
V Bruggách /In Bruges/ (film)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­