ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Sluha dvou pánů (divadelní představení)

Představení Sluha dvou pánů je divadelní hra napsaná slavným italským dramatikem Carlem Goldonim v roce 1745. Její staří však nijak nesnižuje vtipnost scén ani zážitek z nich. Jedná se o komedii, která spadá do specifického žánru commedia dell'arte. Do češtiny ji přeložil Jaroslav Pokorný.

Děj se odehrává v Benátkách zřejmě v dobách středověku - nejspíše v období renesance, kdy Benátky vzkvétaly. Hlavní postavou je zde trochu hloupý sluha Truffaldino, který vše, co udělá, myslí vždy dobře. Naneštěstí se mu to ne vždy povede dobře. Jednou z jeho nejvýraznějších vlastností je to, že většinou vše poplete. Začne sloužit u dvou pánů - Beatrice a Florinda - kteří jsou shodou okolností milenci. Tím začínají jeho trable, které jsou nedílnou součástí příběhu. Beatrice se totiž vydala v převleku za svého bratra hledat Florinda do Benátek.

Mezi nejlepší scény této hry bych zařadil okamžik, kdy Truffaldino musí v hostinci obsluhovat oba své pány. Samozřejmě vyvolá pouze zmatek, jelikož ani pořádně neví, co má kterému pánovi nosit za jídlo. Zkrátka vzniká při tom mnoho komických situací.

Představení je zábavné a myslím, že dokáže zaujmout širokou škálu veřejnosti jakéhokoliv věku - snad tedy kromě malých dětí, které preferují spíše jiné druhy divadla. Hodnotil bych ho velmi dobře a určitě bych ho všem doporučil. Zkrátka, Sluha dvou pánů stojí za to!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 09.12.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sluha dvou pánů (divadelní představení)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­