ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.67
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Simonův vesmír (film)

  • švédský film (název originálu: I rymden finns inga känslor; v angličtině: Simple Simon)
  • rok výroby: 2010
  • režie: Andreas Öhman

V dokonalosti není místo pro problémy, nedorozumění ani chaos, které city vyvolávají, jenže ty si cestu vždy najdou...

Krátce k obsahu filmu

Simon je adolescentní mladý muž, který má rád vesmír, to proto, že v něm nejsou problémy, nedorozumění ani chaos, nejsou tam city. To vše Simon zrovna nemusí, protože má Aspergerův syndrom = poruchu autistického spektra. Svět podle jeho představ je naplánovaný do nejmenších detailů, od jídla po osobní hygienu, volný čas a práci. Celý jeho režim se řídí hodinkami, tady prostě není místo pro nečekané situace a změny. Obdivuje kružnice a kulaté tvary, je jimi posedlý, jsou dokonalé. Jenže jeho svět si s tím reálným ne vždy rozumí. Když na něj nestačí ani matka svým křikem, ani otec, který se jej snaží podplatit, vždy pomůže velký bratr Sam, jenž ho chápe a dokáže mu vše a s názorností vysvětlit tak, aby to pochopil. Jeho přesnost programu však nezvládne Samova přítelkyně Frida. Po jejím odchodu se hroutí Samovi život a tím pádem ten Simonův také... Rozhodne se proto vzít vše do svých rukou a je odhodlán najít bratrovi za Fridu náhradu. Pomalu se mění i on, aniž by to však tušil. Vyptává se všech mladých slečen na 13 otázek. Pak vypracuje portfolio potencionálních přítelkyň, které by se k Samovi hodily. Hlavně to musí vydržet s ním, se Simonem. Při svém hledání několikrát narazí na Jeniffer, jež si tohoto kluka prostě zamiluje. Simon ji chce dohodit Samovi, ale při nezdařeném pokusu o dokonalé rande s těma dvěma se opět izoluje od světa ve své kosmické lodi. Nakonec i jeho city pohltí, to když mu Jeniffer řekne, že ho má ráda. City si vždy cestu najdou...

Recenze / Zamyšlení nad filmem

Je více než jasné, že z vesmíru známe pouhých 5 %, zbytek je neprozkoumán a hlavně nebyl dosud změřen či spatřen, a přesto je tak dokonalý. Všechno je propočítané, odchylky se nevyskytují. V takto dokonalém světě chce žít náš hrdina Simon. Jeho přesnost se však mnohdy s nedokonalostmi potýká.

Simonův vesmír je pozoruhodný film, na který jsem náhodou narazila na sociální síti. Krásně ukazuje, jak jsou lidi s Aspergerem od nás odlišní, jak si žijí ve svém uzavřeném světě, a přesto musí snášet ten náš, a naopak. Simon je odhodlán se v rámci zachování rovnováhy i změnit. Myslím, že porozumění tady hraje velkou, ba přímo obrovskou roli, a tu roli krásně vystihuje dívka Jeniffer. Trochu potrhlá a o to více chaotická. Platí zde jednoznačně, že protiklady se opravdu přitahují a že city si najdou každého, i toho, který je uzavřen ve své kosmické lodi - ve svém světě.

Buďme k těmto lidem tolerantní a važme si jejich úsilí s námi žít... Vždyť žijeme ve vesmíru společně...


Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 05.09.2017

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Simonův vesmír (film)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­