ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.21
Hodnoceno: 47x Prosím, ohodnoť práci

Pupendo (film)

Na plátna našich kin dne 27. března 2004 vstoupil jeden z nejúspěšnějších českých filmů loňského roku s názvem Pupendo. Jeho tvůrci, Jan Hřebejk a Petr Jarchovský, si tak na své konto mohou připsat další nádherný snímek plný vtipu. V hlavních rolích si zahráli Boleslav Polívka a Jaroslav Dušek, kterým se svými hereckými výkony výborně podařilo objasnit rozdíly mezi životy dvou mužů z opačné sociální vrstvy. Na jedné straně najdeme ředitele základní školy s manželkou, která se angažuje v umění a proti němu stojí chudý sochař, jehož jediné výdělky jsou z výroby keramických prasátek, které později vystřídaly okřídlené zadnice. Oba muži jsou přátelé, když by však šlo do tuhého, navzájem by se neznali. Vedle generace rodičů jsou zde i jejich dorůstajících děti. Tahle mládež si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu, poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů.
Během promítání se divák ale i ohromně pobaví, k tomu napomůžou humorné vsuvky a poznámky účinkujících.
Měli bychom se také pozastavit nad názvem tohoto snímku. Co to vlastně to Pupendo je? Pupendo je rituál, praktikovaný dětmi na základní škole. Malé mučeníčko, kdy nejde o život, ani o zdraví, kdy jde o to vydržet štípnutí kovové mince a chlubit se jejím zarudlým obtiskem na holém pupku.
V díle si zahráli - již zmínění Boleslav Polívka jako Bedřich Mára a Jaroslav Dušek nebo-li Míla Břečka; Eva Holubová si zahrála Alenu Márovou, ženu v domácnosti malující kasičky a starající se o hluchoněmého chlapce; Vilma Cibulková alias Magda Břečková, která kdysi bývala Márovou studentkou a milenkou, nyní je vlivnou dámou z legendárního orgánu Svazu umělců; Jiří Pecha jako Alois Fábera, sběratel věcí z popelnic, ze kterého se časem vyklube kunsthistorik; Pavel Liška nebo-li Ladislav Ptáčník vyznačující se jako mistr ve lhaní, jenž přijíždí za svou dívkou a další herci.
Pupendo se bezpochyby stal jedním z největších diváckých hitů loňského roku a dost možná z něj bude i česká filmová klasika.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Clarice.Starling.com, 13.02.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pupendo (film)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­