ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.47
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Pupendo (film) (2)

- scénář: Petr Jarchovský
- režie: Jan Hřebejk
- hlavní role: Bolek Polívka, Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Vilma Cibulková

Děj filmu se odehrává v 80. letech 20. století, v době totalismu. Není to dramatický příběh. Jeho děj je spíše ironický. Vypráví se zde o dvou spřátelených rodinách s dospívajícími dětmi – Márovi a Břekovi.
Sochař Bedřich Mára kdysi býval jedním z nejlepších, jenže pak musel z politických důvodů opustit své místo na pražské akademii a zakázali mu vystavovat svá díla. Márovi se odstěhovali do malého činžovního domu na pražské nábřeží. Bedřich začal chodit do hospod, posedával u vody s prutem nebo byl ve svém sochařském na břehu Vltavy. Místo modelování hlav, v čemž byl velmi dobrý, vyráběl keramická prasátka, která si u něj objednával pochybný "týpek". Bedřichova manželka Alena zajišťovala chod celé domácnosti a den co den pomáhala svému muži vyrábět a malovat keramická prasátka. Mára svou rodinu velmi milovat. Měl dva syny, maličkého Bobše (Roberta) a dospívajícího neslyšícího Matěje.
Břečkovi jsou úplným opakem Márů. Miloš Břečka, ředitel gymnázia, komunista a pokrytec, se svou ženou Magdou, bývalou spolužačkou a milenkou Máry, celkem pravidelně navštěvovali různé výstavy a večírky. Jejich šestnáctiletá dcera Pavla dělala v Márově ateliéru své první sochařské výtvory, a aniž to někdo tušil, i ona (stejně jako kdysi její matka) se zamilovala do Máry.
Objevil se zde i "sběratel" Alois Fábera, který po Bedřichovi žádal, aby vzal zakázku jarní mozaiky v místní škole. Později od něj dostal další nabídku - socha generála. Po dlouhém váhání Mára přijal. Podporovala ho v tom i Magda a pomáhala mu dostat se ze stínu, do kterého spadl díky politické situaci. Břečkovi se to nelíbílo, bál se o své postavení. Jeho obavy se vyplnily po tom, co se v rozhlase mluvilo o Magdě. Po tomto byli Břečkovi v podobné situaci jako Márovi, nežili už v takovém luxusu jako předtím.
A jak film končí? Snem Márových dětí bylo podívat se k moři. Nesplnilo se jim to až tak úplně, jeli spolu s Břečkovými mimo sezónu k jezeru Balaton.

Tento film byl a je často přirovnáván k filmu Pelíšky. Podle mě nemají krom režiséra a doby, ve které se děj odehrává, nic společného. Pupendo má být komedie, ale zábavných scén se tu moc neobjevilo. Děj je i celkem těžký na pochopení. Vsadím se, že většina "náctiletých" tuto "komedii" nepochopila. A přitom tato skupina tvoří největší podíl diváků. Mně osobně se tento film nelíbil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Denisa, 17.07.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pupendo (film) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­