ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.66
Hodnoceno: 70x Prosím, ohodnoť práci

Pianista (film)

Režisér Roman Polanski se ve svém filmu Pianista z roku 2002 nechal inspirovat především autobiografií pianisty Wladyslawa Szpilmana, ale taky vlastními prožitky z polského ghetta za 2. světové války. Příběh mapuje osud židovského mladíka od prvních nacistických zásahů v roce 1939, přes pobyt ve varšavském ghettu a masivní odsuny do vyhlazovacích koncentračních táborů, až po osvobození Polska v roce 1945. Film se stal mimořádně úspěšným a posbíral mnoho cen, z nichž za zmínku stojí Zlatá palma nebo cena filmového festivalu v Cannes. Nejvýznamnější však byly 3 ceny americké filmové akademie, které si odnesla režie, scénář a především Adrien Brody za skvělé ztvárnění hlavní role Wladyslawa Szpilmana.

V Polsku v roce 1939 panuje velmi vyostřená atmosféra. Jsou vydávána stále další a další nařízení omezující Židy. Hlavní hrdina je nucen opustit práci v rozhlasu a odstěhovat se společně se svou rodinou do vymezené lokality obehnané zdí, později známé jako Varšavské ghetto. S postupujícím čase se podmínky stále zhoršují a začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. On se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane až za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě.

Přestože bylo téma druhé světové války filmově zpracováváno již mnohokrát, je toto dílo unikátní svým důkladným propracováním a autentičností, které pomohly i režisérovy osobní zážitky. Skutečnost je zde ukázána nezkresleně, naturalisticky a někdy až drasticky, což jen podtrhuje celkovou atmosféru filmu. Od hrdinů v takovéto situaci jsou očekávány silné emoce, ale ty zde paradoxně dostaly prostor jen v první půli. Ve druhé půli děj začíná stagnovat a nakonec je zredukován jen na sled záběrů popisujících povstaleckého boje a nesnadný život hrdiny potýkajícího se s hladem a nemocí. I dialogy značně váznou, jsou zjednodušeny jen na výkřiky německých vojáků doplňovaných sténáním zraněných. Tato část působí až příliš uměleckým dojmem. Způsobí, že se divák začíná trochu nudit. Spád a napětí ději vrátí až Szpilmanovo dramatické setkání s německým kapitánem Hosenfeldem.

Navzdory těmto drobným nedostatkům se Pianistovi po filmařské stránce nedá takřka nic vytknout. Prvním velkým plus je výprava dovedena do nejmenších dobových detailů. Velice věrohodně a efektně působí zejména kulisy zdevastované Varšavy. Druhým kladem je vynikající výkon Adriena Brodyho v hlavní roli. I když i jemu by se dal vytknout přílišný chlad a neúčast v některých scénách. Už z názvu je jasné, že důležitou roli hraje i hudba. Jemné tóny Chopinových symfonií jsou přehlušovány výbuchy granátů. Pianista je příběh smutného lidského osudu na pozadí válečného Polska a každopádně stojí za zhlédnutí. Určitě to není jen 150 promrhaných minut.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Wiss, 15.03.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pianista (film)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­