ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Opilý koráb (báseň)

Opilý koráb je nejznámější báseň francouzského prokletého básníka Arthura Rimbauda. Arthur Rimbaud rád v dospívání utíkal z domova. Básně psal do svých mladých let, pak by vojákem a také obchodníkem. Rodné město Charleville označoval nevhodně jako špinavé místo, ale přesto se do něj ze svých cest vždycky rád vracel.

Do svých básní vložil veškeré své pocity a emoce, které spojil do řetězce volných představ. Toužil utéct z tíživé reality, jež ho nenaplňovala. Nebyl schopen se přizpůsobit maloměšťácké společnosti, která ho nechápala. Jediné řešení viděl ve své tvorbě, do níž vložil svůj sen o jiné společnosti a touhu po poznání.

Báseň založil na rozrušení smyslů. Byl proti tradiční poezii, chtěl něco nového, neobvyklého a dokonalého. Za klíčový obraz této básně je považován koráb, jenž se zmítá na vlnách řek a moří. Básník je k lodi připoutaný jako "Mladá k Boleslavi". Bezstarostně odpoutaný koráb vplouvá po proudu bezcitných bouří vnitřního dobrodružství, jeho plavba se stává vnímáním pohybu, barev, rozpoutaných živlů, až se nakonec nepokoje utiší a hrdina touží po návratu.

Tyhle verše snad ani nejde nemít rád. Jsou ideální pro poetické společenské večery. Ale často je kvůli tomu jeho tvorba pro některé čtenáře dost nesrozumitelná a obtížná na pochopení. Verše této básně okouzlily nejenom mě, ale také básníka Paula Verlaina. A okouzlil ho i sám Arthur. Z obdivu se zrodilo přátelství a nakonec láska. Myslím si, že obdoba mezi básníkem a jeho korábem volně vyplouvá na povrch. A to je přesně důvod, proč v mé recenzi tato báseň našla své uplatnění. Když se do ní vžijete, cítíte ten pohyb, který zde básník popisuje. Opile výborná báseň!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ess147, 10.12.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Opilý koráb (báseň)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­