ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.40
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Krysař: Bájná síla píšťaly

Před nedávnem jsem se díky povinné četbě dostala k novoklasicistní novele Krysař od anarchistického buřiče Viktora Dyka. Kniha, vydaná nakladatelstvím Omega, má 104 stran a její přebal čtenáře zaujme okamžitě. Je na něm vyobrazena postava Krysaře s jeho magickou píšťalou.

Viktor Dyk - Krysař (obálka knihy)

Co se týče knihy jako obsahu, zdá se být ze začátku spíše nezajímavá a autor dlouze vysvětluje souvislosti a snaží se čtenáře připravit na následující děj. Ten je opředen mystičností a předtuchami.
Celá kniha směřuje čím dál větším spádem k jejímu konci, jenž se zdá být jako jediný možný. Vyvrcholení metaforického díla tragédií se záchytnou kapkou naděje může působit velmi drsně a nesmlouvavě a mám ten pocit, že kdyby tento příběh o myších jako lidech, stejně jako lidech připodobňujících krysy, neskončil masakrem, síla příběhu by se vytratila. Píšťala, jež nakonec téměř všechny zláká do propasti svou opojnou písní, je obrazem našich tužeb, takový příslib ráje, který je zde vyobrazen jako Zem sedmihradská. Přísliby, jež z flétny vychází, jsou tak detailně popsané, že každý tam najde ten svůj. O to silnější je následné "probuzení" na konci, který je tak rychlý, že nemáme šanci si uvědomit, co se to vlastně stalo a proč je zrovna toto konec.
Na tuto bájnou sílu poukazuje spisovatel také již od úvodu, kdy Krysař říká Agnes o moci píšťaly a tuší hrozbu, jež by se stala, kdyby zahrál na píšťalu naplno.

V této knize plné lží a podvodů se ale vyskytuje světlo a zároveň možná spása, a to právě v podobě již zmíněné Agnes. Po její smrti je ale již vše rozhodnuté. Záchrana dítěte hlupákem je zde jako poslední díl skládačky, který se ale svou absurditou naprosto vymyká.

Příběh samotný není výplodem autorovy fantazie, ale on sám do díla přinesl i další rozměry, zvláště ten politický a společenský, a ukázal, že tato pověst je opravdu nadčasová.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: snílek, 14.05.2019

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Krysař: Bájná síla píšťalyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­