ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Film Protektor

Film Protektor (2009) nastavil už v úvodních titulcích sám sobě velmi vysokou laťku - motiv jedoucího kola spolu s Hitlerovým výrokem navodil velmi působivou atmosféru a nenechal diváka na pochybách, že následující film nepatří zrovna k "oddechovkám".

Titulky končí a před divákovýma očima se začíná odehrávat příběh z doby nacistické okupace. Hlavními postavami jsou Emil v podání Marka Daniela a jeho manželka Hana hraná Janou Plodkovou. Počátek okupace představuje pro manželský pár konec normálního života. Hana se kvůli svému židovskému původu dostává do nebezpečí a Emil pracující v rozhlase je nucen začít spolupracovat s Němci, aby svou ženu ochránil.

Vztahu Emila a Hany nová situace příliš nesvědčí. Emilova touha svou ženu chránit přeroste v její naprosté omezování a místy už ani není jasné, zda Emil myslí skutečně na její nebo na svou vlastní bezpečnost. Navíc si oba dva najdou nové partnery.

Tvůrcům filmu (režisérem je Marek Najbrt, scénář napsali Robert Geisler a Benjamin Tuček) dokázali bezpochyby výborně zachytit atmosféru panující v protektorátu. Samotný příběh je sice poměrně jednoduchý a v mnoha momentech předvídatelný, ale příběh je pouze jedním z faktorů vytvářejících film.

Ocenění si zaslouží charaktery postav. Tematika filmu poněkud svádí k rozdělení postav na zlé nacisty a kolaboranty, hodné odbojáře a chudáky ostatní. Autoři Protektora se naštěstí této "černobílosti" vyvarovali a předvedli ve svém díle naprosto reálné osobnosti.

Z hlediska zpracování se autoři Protektora neomezili pouze na standardní metody. Několikrát se například objevil dialog, při kterém byly slyšet hlasy, ale hovořící postavy nepohybovaly ústy. Tento efekt působil velice dobře, bohužel ne všechny se tolik zdařily - například moment, kdy Emil vchází do kina a na plátně vidí sebe sama jet na kole, nepůsobí zdaleka tak dobře, jak nejspíš autoři zamýšleli.

Co napsat závěrem? Více než padesát milionů korun vynaložených na natočení filmu určitě nebylo utraceno zbytečně. A i šest Českých lvů, které Protektor získal, bezpochyby skončilo ve správných rukou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiřka, 10.10.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Film ProtektorMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­