ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.33
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Film Pokání /Atonement/

  • rok výroby: 2007
  • režie: Joe Wright
  • hudba: Dario Marianelli

Když nejsou slova, obraz řekne vše.

Velice úspěšná adaptace romantického románu Pokání od Iana McEwana okouzlila už spoustu lidí.

Režiséru Wrightovi se podařilo mistrovsky převést literární dílo do filmové podoby. Málo komu se to povede tak dobře, většinou jsou to sice dobré filmy, ale k podobě knihy mají daleko. Tento film je naopak knize velice věrný. Román se skládá ze třech dějství a epilogu, pohrává si s časem a dialogu je tam jen minimum. Autor se spíše věnuje popisům pocitů a emocí postav.

Všechny tyto věci se podařilo výborně spojit do sebe. Scény jsou sestříhané z pohledů různých postav. Jsou do sebe zapletené a vždy odkryjí část překvapivé pravdy, po které divák tak touží.
Potřeba byla ale hlavně znázornit pocity. To se povedlo jak po herecké stránce ztvárnění, tak díky detailním záběrům na určité věci (svírající ruka), které se střídají s dlouhými, poklidnými a skoro až zasněnými scénami.

Emocionální vztah Cecilie a Robbieho (hlavní postavy) je tak i beze slov velmi dobře cítit. Je to jak vášnivý sen vznášející se kdesi v podvědomí. Stejně tak působí pětiminutová scéna na pobřeží, jež se mění na kabaret, ve kterém se pod vlivem nepříznivých látek otevírá spleť pocitů.

Světlo z těchto scén, které zachytila kamera, se skvěle hodí a často dodává jakousi poslední jiskru emocím. Stejně tak jako hudba, jež dokonale ladí s filmem a pomáhá vytvářet charaktery postav.

Vše se podařilo skvostně zachytit. V každém záběru je zaznamenán kus emocí, které se postupně otevírají a ukazují lidský příběh o nešťastné lásce, životní chybě a samozřejmě pokání. Pokání dívky, která kvůli dětské žárlivosti a fantazii zničí život dvěma lidem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Terka28, 27.01.2014

    Akcent
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Film Pokání /Atonement/Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­