ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.68
Hodnoceno: 34x Prosím, ohodnoť práci

Egypťan Sinuhet (kniha)

Mika Waltari - Egypťan Sinuhet: patnáct knih ze života lékaře

Tento historický román napsal finský spisovatel Mika Waltari. V originále nese název Sinuhe egyptiläinen a byl vydán již několikrát. Já jsem četla vydání sedmé od nakladatelství Šimon a Šimon (Praha, 1993). Z finštiny jej přeložila Marta Hellmuthová a ilustroval ho Vladimír Tesař.

Obsáhlý román pojednává o životě egyptského lékaře v době vládnutí 18. dynastie faraónů, kdy byla snaha o reformu společnosti (zavedení jednobožství Atona). V protikladu od ostatních románů, z nichž většina Egypt vždy idealizuje, staví tuto zemi do docela jiného světla, než na jaké jsme zvyklí. Prostředí je velice detailně popsáno a před okem čtenáře se vyjeví rozsáhlý, pestrý obraz Sinuhetova světa. Román je velice napínavý a musí být dočten až do posledního řádku.

V díle vystupuje velké množství postav. Některé jsou známé (Nefertiti, Tutanchamon), jiné zase méně (faraón Haremheb) a samozřejmě nesmí chybět Sinuhet se svým "většinou" věrným sluhou Kaptahem. Hlavní postava není žádný hrdina, občas se chová domýšlivě či pošetile, což je další rozdíl mezi mnoha jinými autory a Waltarim.

Dílo sleduje průběh lidského života od narození až do smrti se všemi jeho dobrými i špatnými stránkami, je plné emocí, přátelství i nenávisti. Mika Waltari zde vyjadřuje hlavně odpor k válkám a víru v lidskost a rovnost. Všechny aspekty (styl vyprávění, příběh, atmosféra) dělají z tohoto románu vynikající dílo a stojí za to si ho přečíst.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 08.11.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Egypťan Sinuhet (kniha)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­