ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 35x Prosím, ohodnoť práci

Dekameron (kniha)

Známá sbírka příběhů Dekameron je dílem proslulého italského básníka a novelisty Giovanni Boccaccia, jenž je všeobecně považován za zakladatele italské umělecké prózy. Jak již název napovídá (deka znamená deset a hemera den), jedná se o sto příběhů, konkrétně novel, kterým nechybí jejich typický překvapivý konec. Dílo vznikalo mezi roky 1348 až 1353. Hned po vydání byla kniha odsouzena církví.

Příběhy se odehrávají po celé Itálii a jsou zasazeny do doby středověku. Vypráví si je deset lidí po deset dní. Každý den všichni vypráví po jednom příběhu. Sedm žen a tři muži totiž prchají z Florencie před morem, který vypukl roku 1348. Jde o obyčejné občany a v knize nejsou příliš popisováni. Spíše je kladen důraz na vyprávěné příběhy. Novely nalezly námět v žárlivosti, lásce, nevěře a v mnohých dalších věcech.

Příběh, který se mi nejvíce zaryl do paměti, byl o ženském klášteře. Z něho utekl původní zahradník a pak doma mluvil o tom, co zde zažil. To zaslechl mladík Masetto, jenž si vše od Nuta poslechl. Rozhodl se, že se do kláštera vydá a ujme se místa zahradníka. V klášteře však pak dělal, že je němý. Jednoho dne usnul pod stromem a toho využily dvě jeptišky. Masetta odvedly do blízké kůlny a tam se s ním obšťastnily. Toho si však všimly ostatní jeptišky, které se nejdříve rozhodly, že půjdou žalovat abatyši. Potom však svůj názor přehodnotily a rozhodly se, že si užijí stejně jako předchozí dvě jeptišky. Toto se několikrát opakovalo. Avšak pak si začala stejně počínat i sama abatyše. To už Masetto nevydržel a začal mluvit. Abatyši vše řekl. Vysvětlil jí i to, že už je z toho příliš vyčerpaný, protože je na něj příliš mnoho žen. V tom mu dala za pravdu a začala se o něj s jeptiškami spravedlivě a pravidelně střídat. Ve staří odešel Masetto z kláštera bohatý a šťastný.

Kniha mě bavila a určitě bych ji doporučil všem svým vrstevníkům i lidem starším, než jsem já. Zkrátka těm, kteří již dokáží plně pochopit smysl dění v knize. Sbírka je čtivá a nezabývá se například příliš dlouhými popisy okolního prostřední a podobně. To považuji za velké plus. Dekameron jednoduše stojí za přečtení!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 09.12.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dekameron (kniha)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­