ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Život jako hluboká propast

- povídka s prvky líčení

Dole pod jeho nohama jezdila auta. Řidiči využívali tmy a relativně volné vozovky k adrenalinové jízdě. Kdyby se kdokoliv dostal do jejich cesty, s nadějí na přežití by nemohl ani v nejmenším počítat. Seděl na zábradlí železničního mostu vedoucího přes čtyřproudovou dálnici. Mladý, sotva devatenáctiletý kluk s prázdným pohledem pozoroval objevující se a zase mizící světla aut. Připomínaly mu všechny šťastné chvilky jeho života. Objevily se, na pár cenných okamžiků osvětlily jeho mysl falešnou nadějí a opět zmizely ve tmě. Ale rány zůstaly. Chlapcova slabá podzimní bunda se odevzdaně nechala ovládat mrazivým větrem, který se zakusoval do každého milimetru kůže, svou chladnou dlaní ho drsně hladil po tváři a jako šílenec si pohrával s jeho havraními vlasy. Ale on nic z toho vážně nevnímal. Zahleděl se do dáli. Po levé ruce mohl vidět černé město osvětlené spoustou malých zlatých světýlek, ale to ho nezajímalo. Na druhé straně od romantikou sálajícího města nebylo zdánlivě nic. Ale přesně tam směřoval jeho zrak. Mladík častokrát říkal: "Lidé dokáží vytvořit spoustu krásných věcí od emotivních symfonií až po super-rychlý sporťák, nic z toho se však nedokáže vyrovnat kráse přírody. Ta je dokonalá ve všech svých nedokonalostech." V té tmě se jen stěží daly rozeznat obrysy hustého lesa a vysokých hor, ale fantazie umí své.
Na tomto mostě neseděl mladík poprvé. V poslední době zde trávil čím dál více času. Doma ho nečekalo nic dobrého. Nuda, učení a hádky rodičů nebo s rodiči. Spokojený se cítil ve své posteli, kdy neměl žádný důvod zůstávat myšlenkami v realitě a v oblasti nám již dobře známého mostu. Potuloval se v jeho okolí, tmavými lesy, kolem malých zamrzlých rybníků i po železničních kolejích. Svým způsobem mu připomínaly celý jeho dosavadní život. Stále stejná dlouhá cesta. Nemohl se zastavit, protože by ho za chvíli srazil vlak, a tak pokračoval pražec po pražci. Doufal, že brzy příjde nějaká zatáčka, která změní směr jeho života a odhalí i něco dobrého, ale zatáčky opět rychle mizely v dáli a byla tu zpět ta stará známá rovná trasa. Nelze s tím nic dělat. Je to jako byste padali hlubokou černou propastí života. Snažíte se, zběsile mácháte kolem sebe rukama ve snaze zachytit se byť jen malé větývky, ale zbytečně. Všechny jsou moc krátké, kluzké nebo křehké, a tak stále padáte. Zdá se že nekonečně dlouho.
Tak nějak se chlapec cítil...ještě včera. Dnes se rozhodl vyskočit z jedoucího vlaku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: SiriusNoir, 11.05.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Život jako hluboká propastMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­