ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.33
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Zakomplexovaný učitel

  • povídka/vypravování/dopis

Když se tak dívám na prázdný pokoj, ve kterém sedím, čekám a hledám živou duši. Nezbývá mi už nic jiného. Pozoruji z okna životy jiných a doufám, že se někdo zastaví na kus řeči. A nic. Jako by u nás v domě chcípl pes. Docela příhodně se sousedovi včera zrovna záhadně jeden ztratil. Možná proto je tu takový klid. Konečně tu ten kňourající blbeček není. Ale ten pes mi svým způsobem taky docela chybí. Občas ke mně chodil, dělal mi společnost a já jsem ho za jeho věrnost krmil krekry pro papouška.
Toho čumila jsem se zbavil teprve před nedávnem. Prodal jsem ho jedné slečně, které se na mých hodinách líbil jen ten papouch.

Asi jsem měl nejdříve říct, že jsem učitel, že? Ale koho by zajímal příběh nudného chlapíka, co denně hypnotizuje počítač a své žáky přehlíží jako výkaly v parku!? Myslím, že podle mého vystupování je téměř jasné, že nejsem češtinář. A teď to přijde. Morálně se zkuste připravit na to, jak nudný a bezcenný život vedu jakožto dějepisář. Utápím se v minulosti, utápím se v tom, co bylo. Proč to dělám, to je mi záhadou. Měl jsem tolik nabídek, měl jsem tolik příležitostí, ale všechny jsem promarnil, stejně jako můj život.

Máte docela odvahu, že mé nářky čtete dále, hltáte písmena, slova, věty a řádky, které tvoří odstavce, jež vám v nuznosti naší společnosti nedají spát. Jsem takový tragéd. Ani Shakespeare by tragédii, jakou se stal můj život, nedokázal sepsat. Když se to vezme, nenapadá mě, co já z toho života mám. Denně rozčílený přicházím domů, sedám si k počítači a přemýšlím. A pak chvíli píšu, aby se neřeklo, připravím si výklad, jenž stejně nikoho nezajímá, a jdu spát. Nemám rodinu. Nemám přátele, jen známé, studenty a kolemjdoucí...

Ke tváři si pokaždé připojím tělo, ale bez duše. Nedokážu nahlédnout pod obal, po kůži, aniž bych kohokoli poranil. Ještě aby ano, nejsem žádný chirurg. Myslíte si, že žertuji, že vás chci dostat na svou stranu, ale tomu tak není. Klidně buďte proti mně, nesejde mi na vás. Nesejde mi na nikom. Jediný člověk, kterého jsem ctil a jehož jsem bral jako sobě rovného, byla má první a poslední slečna. Snad si ta slova přečteš, Sofie.

Ze začátku jsem psal o bídném životu, který vedu, ale určitě nikdo nečekal, že to dovedu až sem. Teď jsem napsal, že navždy budeš tou poslední. Nemusím být studovaný, aby mi došlo, co bude následovat, tudíž ani vy nemusíte. Loučím se. Navždy se loučím, odcházím, nikdy se nevrátím, to vám přísahám.

Váš Napoleon, Leopold Dohrabal

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hannibal Lecter, 15.10.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zakomplexovaný učitelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­