ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.19
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Záhada

Letěl jsem ve své kosmické lodi vesmírem a najednou mi začalo docházet palivo. Musel jsem co nejdřív přistát na nejbližší planetě. Když se přistávací manévr podařil a já jsem vystoupil, spatřil jsem staršího člověka. Alespoň vypadal jako člověk, i když byl mnohem menší než já. Uvítal mě a mě překvapilo, že dokonce mluví stejnou řečí jako já. Představil se jako Profesor a já jsem mu vysvětlil důvod svého přistání. Profesor mě pozval do svého malého útulného domku a tam mi povyprávěl svůj příběh:
Do naší planety narazil meteorit, tak obrovský, že se planeta přestala otáčet. Fatálním důsledkem této katastrofy je, že na jedné straně ohřívané sluncem je život díky strašnému vedru nesnesitelný, zatímco druhá, slunci odvrácená strana planety se pokryla ledem a je tam stále tma. Máme jedinou šanci na záchranu. Sestavit rázostroj. Po jeho spuštění by měl velký zpětný ráz přinutit planetu, aby se zase začala otáčet. Sestavil jsem stroj i plán, ale chybí malé množství energie k jeho dokončení.
Chvíli jsem přemýšel a pak navrhl Profesorovi, jestli by nemohl energii získat ze zbytku mého raketového paliva. Řekl: "Nevím, ale můžeme to zkusit. Nejdřív se na to vyspíme a zítra ti představím obyvatele této planety a mou laboratoř."
Druhý den jsem se seznámil s obyvateli. Byli trochu větší než Profesor, inteligentní, měli svou architekturu a řeč, které jsem nerozuměl. S Profesorem jsme se hned dali do různých výpočtů a pokusů a použili jsme zbytek paliva. Tak jsem si uvědomil, že budu muset už na planetě zůstat. Několik dní jsme spolu pracovali, ale pak už Profesor pokračovat sám, protože tomu už prý nikdo nerozumí. V kuse běhal z jedné laboratoře do druhé a my s domorodci už jsme ho radši nerušili. Když konečně skončil, zapojil poslední kabely a spustil obrovský stroj. Ten se po chvíli začak mocně třást, ozvala se ohlušující rána a pak se začala otřásat celá planeta, jako při zemětřesení.
Stáli jsme úplně ohromení. První se vzpamatoval Profesor a okamžitě odběhl do své laboratoře, kde měli hvězdárnu. Asi po hodině vyšel s úsměvem ven a řekl, že se to podařilo. Všichni jásali. Domorodcům ani nevadilo, že zemětřesení trochu poničilo jejich budovy.
Hned zítra se prý společně dají do opravování. Profesor mi poděkoval a dlouho do noci jsme si povídali. Já jsem se ho zeptal, jestli z této planety pochází, ale on jen přátelsky řekl, že to je tajemství, které si radši nechá pro sebe. A jestli tu zůstanu já... Asi budu muset a tak mi Profesor alespoň nabídl, že mě naučí řeč domorodců. A já přijal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: chlup, 26.10.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
ZáhadaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­