ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.40
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Tajemný posel (2)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2015 (podzim) znělo Tajemný posel a jednalo se o vypravování odehrávající se ve středověku navazující na výchozí text

Z klidného spánku mě vytrhává hlasité bouchání na dveře. Kdo to jen může být takhle pozdě? Obouvám si kožené botky s kožichem, přes ramena si přehazuji tmavou kamizolku po matce a do ruky beru svícen, stojící na stolku vedle postele. Tlumené rány se ozývají znovu.
"Už jdu!" křičím na osobu za dveřmi a se skřípotem otvírám.
Za dveřmi stojí moje komorná v noční košili. Obličej má popelavý a svíce se jí v ruce třese.
"Co se děje, že mě budíš v takovou hodinu?" ptám se jí.
"Omlouvám se, mylady, za toto vyrušení, ale u bran stojí posel s naléhavou zprávou. Prý je to otázka života a smrti!" odpovídá polohlasem.
"A proč jste nevzbudili mého manžela?"
"Posel si žádá mluvit jen s vámi, má paní."
"Inu, dobrá. Proč tu tedy ještě stojíme?" pravím a vykračuji do chodby.

Procházíme rychle chodbou. Na konci chodby chci odbočit doleva k trůnnímu sálu a z něho rovnou k bráně, avšak má komorná mě zastaví.
"Má paní, posel čeká u vchodu pro služebnictvo."
"Aha, v pořádku. Veďte mě." odvětím.
Následuji moji komornou chodbičkami pro služebnictvo až ke vchodu do hradu.
"Počkej tady," pravím své služebné a vydávám se k postavě postávající u brány.

Posel stojí vedle svého koně, zahalen v černém plášti. Když přicházím blíž, sundává si kápi a já mu mohu vidět do obličeje.
"Prý jsi se mnou chtěl hovořit," štěknu na posla.
"Ano, drahá paní, mám pro vás velmi důležitý vzkaz od krále ze sousedního království," odpovídá mi.
"Co zrovna on by mi mohl..." svou otázku už nedokážu dokončit, jelikož se mým břichem prohnala čepel meče. Teď mi právě dochází, proč nevzbudili mého manžela, proč jsem na toto setkání musela jít vchodem pro služebnictvo, proč se mé komorné klepala ruka. Byla jsem využita jako jiskra, co zažehla válku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Šárka Plachá, 01.01.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tajemný posel (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­