ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.58
Hodnoceno: 26x Prosím, ohodnoť práci

Rodina - pro někoho ráj, pro druhého peklo

Bylo krásné pondělní ráno, když se Silvie probudila. Vyspala se do růžova a připadala si jako znovuzrozená. Vstala z postele a rozběhla se k oknu. Milovala pohled do zahrady. Otevřela okno, všemi smysli vnímala čistý venkovský vzduch. Zahradu lemovaly záhony růží a tulipánů. Při pohledu si vzpomněla na svou babičku, jak je tam spolu sázely. Pohlédla na čerstvě posekaný trávník, na kterém zahlédla strakatá koťátka. Hrála si s klubíčkem, které asi uteklo babičce z jejího košíku. Pohlédla do dřevěného altánku, kde náhle uviděla svou nejoblíbenější osobu - babičku. Pletla ponožky, svetry, šály i rukavice a Silvie je moc ráda nosila. Ze svých myšlenek ji vytrhl jemný ženský hlásek. Ozýval se z kuchyně. Zval ke snídani. Silvie si oblékla růžový župan a seběhla dolů do kuchyně. Maminka jí připravila tousty, které měla velmi ráda. Sedla si na své místo a spořádala dva ze tří toustů. Pila kakao a povídala si přitom s maminkou. Její maminka vypadala jako víla. Vždy si to Silvie myslela. S velkou oblibou jí naslouchala, když jí na dobrou noc četla pohádky, a s tou samou láskou ji poslouchala, když jí vysvětlovala látku do školy, se kterou si nevěděla rady. Jejich vztah byl pevnější než ocel. Nebyl vždy tak silný, zpevnil ho ten nejhorší zážitek, který mohli zažít.

***

Sabrina se s Patrikem seznámila v parku, když venčila svého pejska. Měla bíločerného labradora, který se jmenoval Ajax. Chodila s ním každý den na procházky do nedalekého parku. Tam také potkala Patrika. Tenkrát se z ničeho nic Ajax rozeběhl za jakousi bílou kráskou. Byla to fenka labradora. Měla krásnou světlou srst. Sabrina se trochu zastyděla, když srovnala fenku s jejím Ajaxem. Ajax byl divoch s velkým D. Hned jak s ním vyšla z domku, vběhl do potoka. Pak už nechybělo moc k tomu, aby se mokrý vyválel na čerstvě posekaném trávníku. Hlavu mu nyní zdobil zelený pruh, který byl způsoben zuřivým válením v trávě. Packy měl špinavé od písku, kterému se zřejmě zapomněl vyhnout. Sabrina zčervenala, když zahlídla "páníčka" krásné fenky. Byl to vysoký, černovlasý mladík. Měl modrou košili, kterou zdobili jemné bílé proužky. Byla unešená, on zřejmě taky. Zahleděli se do sebe natolik, že si Patrik neuvědomil, že jeho psí slečna hárá. Ajaxovi to samozřejmě nevadilo a psí slečně jménem Lady také ne. S velkou radostí se seznamovali. V tu chvíli si to Patrik uvědomil. Vytáhl z kapsy červené silné vodítko a upnul ho Lady na krk. Lady se na něj velmi zlostně podívala, ale Patrik už si toho nevšímal. Podíval se na Sabrinu, utrousil pozdrav a odešel pryč. Sabrina tam s Ajaxem stála jak přibitá. Divila se sama sobě, co se s ní děje. Sabrina věděla, že je hezká a byla zvyklá na to, že se o ní chlapci zajímají, ale nikdy nezažila to, co prožívala právě teď. Tento pocit si nechtěla vychutnávat, nelíbilo se jí to. Z jejího zamyšlení ji vyvedl Alexův štěkot. S povzdechem na něj zavolala, aby pokračovali v procházce, ale Ajax stál jako přikovaný. Pohrozila mu a Ajax se pomalým krokem hnul z místa směrem k ní. Už nechtěl obcházet bloky domků, chtěl jít domů. Sabrina to pochopila. Taky už chtěla být doma a navíc měla sraz se svou nejlepší kamarádkou.

Když přišla domů, oblékla si svoje oblíbené šaty a upravila si vlasy. Měla jít s kamarádkou Lenou do kina. Dnes se těšila ještě víc jak jindy. V osm hodin zazvonil zvonek. Sabrina seběhla po točených schodech dolů a otevřela. Byla to Lena a moc jí to slušelo. Rozloučila se s rodinou a vyběhla ven.

V kině se jí moc líbilo. Vybraly si komedii, na kterou běžely upoutávky v televizi. Film ji upoutal natolik, že ho musela za každou cenu vidět. Pozvala proto svou nejlepší kamarádku Lenu. Znaly se už od školky, ale jejich velké kamarádství vyrostlo až na vysoké škole. Když zhlédly film, rozhodli se zajít na diskotéku. Chtěly se ještě bavit.

Po cestě na místní diskotéku si povídaly o problémech a Sabrina nemohla zapomenout na dnešní historku. Lena ji se zaujetím poslouchala. Ani jedna z nich však nečekala, že by Sabrina mohla Patrika ještě někdy potkat. Nestihly si ani o všem popovídat a už byly u diskotéky jménem Tornádo. Vešly dovnitř. Hudba hrála v rytmech hip-hopu, kterou doplňovala barevná světla. Sabrina milovala pocit, se kterým přicházela pokaždé do Tornáda. Zamířily rovnou k baru. Barman Martin byl vysoký, modrooký blonďák s velkým úsměvem. Pro Sabrinu byl však pouhou minulostí. S pozdravem si objednaly pití a vyrazily na taneční parket. Bavily se jako nikdy jindy. Vychutnávaly si každý pohled, který patřil jen jim. Jednoho pohledu si však Sabrina všimla. Upoutal ji natolik, že zapomněla i tancovat. Viděla HO. Přišel na stejnou diskotéku jako ona. Slušelo mu to víc jak v parku. Pozdravil ji letmým mávnutím ruky. Dělala, že ho nevidí. Nechtěla dát svůj obdiv hned najevo. Když si šla na bar pro nové pití, někdo ji vzal za ruku. Lekla se, že málem upustila skleničku na zem. Otočila se a zjistila, že je to právě ON. Poté, co se představili, si šli zatancovat a Sabrina okamžitě zapomněla na Lenu. Lena to pochopila. Odešla, když už je viděla poprvé tancovat. Nechtěla je rušit. Sabrina nevnímala čas. Jediné, co byla schopna vnímat, byla vůně Patrika. Chtěla být už jen s ním.
Po šesti letech scházení se Patrik a Sabrina vzali. Nedokázali si představit život bez sebe. Žili spolu ve spokojeném manželství a po dvou letech se rozhodli si pořídit miminko. Oba si přáli holčičku, což se jim podařilo. Narodilo se krásné zdravé děvčátko jménem Silvie. Nechybělo jim vůbec nic. Měli práci, dům, psy a teď i dítě. Tato rodinná idylka se změnila v den, kdy Patrik ztratil práci. Pracoval ve firmě jako asistent ředitele. Ředitel bohužel zemřel a nový ředitel už Patrika nechtěl. Měl svého dlouhodobého asistenta. V této firmě na Patrika nezbylo už místo. Musel odejít. Nemohl najít práci, a tak byl doma. Silvie začala chodit do školy a Sabrina pracovala dlouho do noci, aby měli dostatek peněz. Patrik byl doma skoro celý den sám a začal se nudit. Chodil po hospodách, kde se ubíjel otázkami, co by měl dělat, aby Sabrina neživila celou rodinu sama. Vracel se domu opilý a psychicky zničený.

Jednoho dne šel přímo z hospody do pokoje Silvie. Plakal u její postele. Silvie se vzbudila. S unaveným hláskem se zeptala, co se děje. To Patrika zřejmě naštvalo. Začal na Silvii křičet. Sabrina zaslechla křik, a tak vyběhla z ložnice přímo do Silviina pokoje. Nevěřila svým očím, co viděla. Patrik Silvii mlátil hlava nehlava a Silvie křičela na celý dům. Sabrina se vrhla na Patrika, ale byla velmi zesláblá, a tak neodolala jeho ráně. Patrik ji od sebe odhodil, až se Sabrina uhodila. Potom se sebral a odešel. Když se ráno probudil, nic si nepamatoval. Při pohledu na Sabrinu a Silvii nevěřil svým očím. Silvie byla samá modřina a Sabrina měla ruku v sádře. V tu chvíli mu to došlo. Začal se omlouvat, Sabrina mu věřila. Ovšem dny plné násilí se opakovaly. Jednou skončila Silvie i v nemocnici. To dalo podnět k rozvodu. Sabrina Patrika vyhodila z domu. Patrik se však nehodlal vzdát. Každý večer řval pod okny, házel do nich kameny a kopal do dveří. Sousedé si začali stěžovat.

Bohužel toto vystoupení nebylo poslední. Patrik zůstal sám a dělal problémy nejen Sabrině, ale i Leně. Sabrina se chtěla rozvést, ale on nechtěl. Nemohla nic dělat. Neustále si kladl nějaké podmínky. Nakonec se Sabrina rozhodla, že mu vyhoví. Vzala dceru a odstěhovala se k její matce. Dům přenechala Patrikovi. Byl pokoj. Patrik se nechal rozvést a už nikoho neobtěžoval.

***

Sabrina však nebyla dlouho sama. Potřebovala pohlazení, něhu... Znovu se sešla s Martinem. Martin ji nikdy nepřestal milovat. Ona mu věřila a to teď potřebovala - někomu věřit. Byli spolu na několika schůzkách. Nevěděla, co od této schůzky čekat, ale určitě ji překvapil její pocit, když Martina viděla. Rozklepaly se jí kolena a cítila, jak se jí klepe hlas. Pořád ho milovala. Nyní si kladla otázku, proč se tomu pocitu bránila.

Po několika týdnech představila Martina své dceři. Zamilovala si ho hned na první pohled.

***

Ozval se pozdrav, který vycházel ze zahrady. Silvie upustila lžici a vyběhla ven. Když uviděla Martina, skočila mu do náručí. V závěsu za ní vyběhla i Sabrina. Už se těšila, až Martina uvidí. Byl na služební cestě a měl se vrátit už včera. Byli zase šťastní a spokojení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky_ta, 28.09.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rodina - pro někoho ráj, pro druhého pekloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­