ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.87
Hodnoceno: 15x Prosím, ohodnoť práci

Proč je Země kulatá?

Znával jsem jednu dívku, Filoména se jmenovala. Byla upovídaná tak, že kdyby soutěžila s tetkou Žvanilkou, tetce by už huba dávno praskla, ale Filoména by mlela dál. Filoména byla zvědavá, a tak se ráda na něco vyptávala. Na různé věci. Třeba: "Proč je tráva zelená?" a dokonce "Proč je Země kulatá?" Ta otázka mě zaujala.
Zaujala mě tak, že jsem po odpovědi začal pátrat. Ze začátku svého pátrání jsem hledal ve všech knížkách, všude kolem mé postele ležely poházené pohádky, báje, pověsti, staré kroniky, deníky bulvárů Blesk a Šíp, nějaké encyklopedie. Snažil jsem se i něco vyhledat na Internetu. Marně. Zbytečná práce. Zdálo se mi, že je to jako hledat jehlu v kupce sena.
Rozhodl jsem se tedy, že pojedu do Afriky. Z jakého důvodu? Protože se říká, že tam je počátek všeho lidstva. A kde žili lidé, tam se dají najít nějaké zmínky. Co si myslíte, našel jsem něco? Ano, našel. Skládačku tajemna jsem poskládal, ale protože Filoména za tu dobu někam zmizela, povím to aspoň vám.

V dávných dobách, kdy lidé sotva uměli mluvit, ale protože to bývali stejně jako my tvorové společenští, žili u sebe tři pralidé, kteří se navzájem doplňovali a pomáhali si. Nejchytřejší z nich si říkal Gon; prostřední, důvtipný zahradník a sběrač se jmenoval Gun; a ten třetí, nejméně chytrý, byl jednoduše Grn. Možná se divíte, proč mají tak podivně jednoduchá jména. Je to tím, že dříve lidé neuměli vyslovovat mnoho hlásek najednou.
A tak ti tři žili v souladu s přírodou na rovné Zemi. Když slunce hodně pálilo, tak Gon rozumoval nad tím, jak by se dala zvětšit Země. Gun si lámal hlavu tím, jak by docílil růstu více rostlin. Grn nepřemýšlel nad ničím, jen všude strkal hlavu.
Grn náhle objevil skvělou díru, tak obrovskou, že ji stálo za to prozkoumat. Strčil tedy do ní hlavu, ale co se nestalo! Díra se z ničeho nic smrštila do velikosti, že pak Grn nemohl hlavu vyndat. Grn naříkal, volal na pomoc své kamarády, ale ti se tak zamysleli, že ostatní kolem sebe nevnímali.
Tak se Grn vzchopil, nabral sílu a druhý dech, nadechl se a vydechl. Začaly se dít divné věci. Země se zakulatila. Když se Gon s Gunem probudili ze svých geniálních myšlenek, hrozně se divili. Země byla kulatá!
Ale z Grna stále jen trčely ruce a nohy, hlava zůstala v díře. Gon s Gunem mu pomohli. Od té doby byl Gon spokojený, Gun sázel a sklízel mnoho plodů a Grn už nikdy nestrkal hlavu do dírky. A Země byla, samozřejmě, kulatá.
Z toho plyne ponaučení, že i hlupák může nevědomky pomoci a že chytrému nepomůže jen chytře přemýšlet, musí i chytře jednat. Avšak plyne z toho i to, že když si pralidi (či lidi) vzájemně pomáhají, každý je spokojen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Granger, 01.05.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Proč je Země kulatá?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­