ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Povídka o závislosti na automatech

Jan Volinský byl obyčejný mladý muž. Oženil se ve svých dvaceti pěti letech. Ženu si vzal pohlednou a pracovitou. Narodil se jim syn a za dva roky dcera. Jan si občas zašel na pivo s kamarády do hospody. Vše bylo v pořádku do té doby, než do hospody přivezli hrací automaty. Pan Jan vyhecován svými kamarády si šel taky zahrát. Zahrál si jednou, dvakrát, občas se mu i podařilo vyhrát.
Po čase si ale jeho žena začala stěžovat: "V hospodě jsi více než doma, s ničím mi nepomůžeš a na děti taky nemáš čas!"
Pan Jan si dal předsevzetí, že se polepší. Ale když šel z práce, místo domů zašel opět do hospody, aby hrál na automatech. Začaly mu docházet peníze a doma se se svojí ženou stále více a více hádal. Každé ráno si proto pro sebe říkal: "Dnes půjdu z práce ihned domů!"
Ale chuť zahrát si na automatech byla silnější než on. Jeho žena si už zvykla, že její muž není doma, ale to, že jim docházejí peníze, nepřekousla. A tak mu začala vyhrožovat, že jestli nepřestane hrát na automatech, nechá se rozvést a děti půjdou s ní. Pan Jan už ale přestat nedokázal, stal se závislým!

Žena se i s dětmi opravdu po čase odstěhovala. Pan Jan s tím již však nemohl nic dělat. Tedy šel opět do hospody a hrál na automatech. Ale nedařilo se mu. Nakonec utratil zbytek svých peněz. A jelikož byl na automatech závislý a neustále potřeboval peníze, začal krást.
Všechny své peníze naházel do automatů a neměl už ani na zaplacení nájmu a skončil na ulici. Začal se stýkat s pochybnými lidmi, s nimiž vyloupil několik obchodů.
Jedné studené noci se rozhodli vykrást jeden z dalších obchodů, který si předem vyhlídli. Nevšimli si však, že naproti je kamera, jež obchod chrání proti zlodějům. A proto - ještě než vstoupili do obchodu - byla již na cestě policie. Když policie dorazila, panu Janovi se už utéci nepodařilo, jeho údajní kamarádi prchli bez něj. Policisté jej několik dní vyslýchali a nakonec mu ještě přidali několik neobjasněných krádeží z minulého měsíce. Pana Jana nakonec soud odsoudil ke dvěma letům odnětí svobody.

Po několika měsících ve vězení si pan Jan uvědomil, co všechno provedl a jak musel své rodině ublížit. Začal rodině psát omluvné dopisy, ve kterých jim sděloval, jak strašně je miluje, jak mu všichni chybějí a jak moc prosí za odpuštění.
Pan Jan měl obrovské štěstí, jeho žena ani děti nad ním nikdy nezanevřely a začaly ho navštěvovat. Po propuštění z vězení se vrátil ke své rodině a vedl spořádaný a spokojený život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Monika Zik., 29.05.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Povídka o závislosti na automatechMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­