ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Naděje umírá poslední

Dereka, dcera bohatého podnikatele, žila jen se svým otcem Hughem na předměstí New Yorku. Když jí byly tři roky, maminka je opustila. Žila jen svou kariérou zpěvačky a nic jiného ji nezajímalo. Holčička měla černé kudrnaté vlasy, sahající jí až k ramenům. Hnědá očka každý večer pokukovala z okna, zda neuvidí matčinu motorku. Už ji vídala jen ve svých snech a vzpomínkách. Hugh viděl, že se ta malá trápí a že jí chybí ženská péče, a i když se o ni staral, jak nejlépe uměl, nebylo to ono.
Rozhodl se, že jí najde maminku. Seznámil se s ženou, která pracovala stejně jako on na burze. Jmenovala se Duff. Byla pohledná, mladá, krátké platinové mikádo nosila upravené a modré pronikavé oči zářily na metry daleko. Když si otec myslel, že už je čas ukázat jí svou rodinu, pozval ji na večeři.

Jakmile Duff vstoupila do dveří, porazil ji velký labrador a olízal jí obličej. Dereka se smála. Přišlo jí to strašně vtipné a legrační. Duff rozpačitě mávala rukama a nohama kolem sebe. Nevěděla, co má dělat a jak ze sebe to velké zvíře dostat.
"Slez ze mě, ty obludo chlupatá!" křičela.
Z kuchyně přiběhl tatínek a poručil: "Micku, na místo! Der, ty běž připravit talíře, už jsem dovařil."
Dereka vzala psa na zahradu do boudy a vrátila se vyplnit tatínkův rozkaz. Celou večeři se na sebe s návštěvou mračily. Ve vzduchu bylo cítit veliké napětí. Už od prvního pohledu neměla tátovu novou přítelkyni ráda.
Když se po večeři Duff rozloučila s Hughem, malou hostitelku si jen přejela pohledem, rozcuchala jí svou kostnatou rukou volně hozenou ofinu a odešla.

V noci ležela Dereka ve svém pokoji, hladila Micka po jemné srsti a rozhodla se, že s touhle paní nechce mít nic společného, natož pak svého tatínka. Byl pro ni vším, bála se, že ji opustí a odejde s Duff. To nemohla dopustit.
"Uděláme jí ze života peklo!" šeptla svému mazlíčkovi do ucha.

Když se Duff u nich doma objevila podruhé, potřetí a čím dál častěji, napadaly Dereku šílené věci, které jí nakonec i prováděla. Například nasbírané žížaly v polévce, místo červených stínů sušená rozdrcená čili paprička, olej z auta v lahvičce se šampónem - to vše bylo pro milenku jejího otce naprostým hororem. Nejhorší, co se jí však stalo, bylo, když jí drahá dceruška vylila na nové zelenkavé šaty od Prady rajčatovou omáčku.
"Už toho mám dost," rozčilovala se, "nevím, jestli to děláš naschvál, nebo jsi vážně tak nešikovná! Půjdeš z domu, a to hned!" Vzala telefon a zavolala nějakému známému. Zanedlouho přijel s dodávkou. Společně holčičku chytili, svázali a odtáhli do auta.
"Pro tvého otce a jeho konto v bance udělám cokoli a věř, že takový skrček, jako jsi ty, mi v tom nezabrání," bylo to poslední, co si mohla Dereka poslechnout od své nové matky.
Najednou dostala strach. Dveře se zavřely a pak už jen cítila, jak ji cizí muž odváží do neznáma. Jeli dlouho, cesta jí přišla nekonečná. Jen ležela na podlaze auta a čekala, až hlučný motor zastaví. Konečně se otevřely dveře. Oslepilo ji světlo vycházející zvenčí. Nic neviděla. Muž ji vytáhl ven, nasedl zpátky a odjel. Nechal ji tam samotnou.

Mezitímco Dereka hledala pomoc, tatínek ji začal shánět. "Kdo jí mohl ublížit?" říkal si.
Každý večer seděl u okna a čekal, až uslyší její smích. Měl o ni strašný strach. Bál se, že ji ztratil stejně jako svou ženu. Avšak tentokrát se nechtěl vzdát.
Stále ji hledal. Rozešel se i s Duff. Takže malá holčička se toulala po lesích zbytečně? Ne, navzájem si uvědomili, že nikoho jiného nepotřebují.

Po několika měsících našel Hugh svou dceru. V rozpadlé chaloupce v lese tisíc kilometrů vzdáleném od New Yorku. Štěstí, jaké je zachvátilo, se ani slovy popsat nedá. Věřili a věděli, že naděje umírá poslední.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niccy, 24.10.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Naděje umírá posledníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­