ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Mamánek

Franta byl takový odrostlý kluk, táhlo mu už na třicítku a stále bydlel s maminkou, která ho ráda šatila a vyvařovala mu. Neměla totiž už nikoho, manžel zemřel na infarkt. Frantova máma to špatně nesla, a tak ve svém synovi spatřovala tak trochu i svého manžela. To Frantu poznamenalo, byl z toho v depresích, proto si občas zpříjemnil chvilku kokainem, jenž měl schovaný pod umyvadlem, aby jej máma nenašla. Pracoval jako kreslíř, jenže jeho plat nebyl kdovíjak valný, k tomu ho šéf stále okřikoval, že návrhy kreslí špatně, stál mu neustále za zády. Často si půjčoval od kolegů na svou drogu, avšak nikdy jim to nevrátil.

Nyní se Franta znovu ocitl v krizi, neměl na další dávku. Jeho kamarádi jej ovšem zklamali, již mu nechtěli půjčit ani haléř. Rozhodl se poprosit mámu, namluvil jí, že chce nový kabát. Ta souhlasila, leč chtěla ho vybrat s Frantou, čemuž se on samozřejmě bránil.
Když šla k večeru matka na nákup, prohledával šuplata, skříň, matraci, snažil se zjistit, kam dává peníze. Po dlouhém pátrání našel pár tisícovek ve váze, leč v ten moment se jeho maminka vrátila domů. Jakmile spatřila ten binec po pokoji a Frantu s jejími penězi v rukou, vrhla se na něj. Celá rozčílená ho začala fackovat. Franta křičel, aby přestala a rukama hledal něco, čím by ji od sebe odehnal. Vtom sáhl po oné váze a praštil jí mámu po hlavě. Ta se ihned potácela k zemi. Nebyla mrtvá, ovšem dost krvácela z temene. Franta zavolal ještě záchranku a pak s penězi utekl. U dealera si ještě tutéž noc koupil další várku. Sedl si v parku na lavičku, kde si opět po dlouhé době ulevil.

Brzy ráno jej objevili dva policisté, Franta byl celý zfetovaný, zmateně blekotal, policisté ho ale považovali za opilce, chtěli jej vzít na záchytku. Jenže jak byl Franta mimo a policisté ho chytili, myslel si, že ho zatýkají, jak včera zranil mámu. Okamžitě se jim vytrhl ze spárů, vytáhl jednomu z nich pistoli z pouzdra a druhého zastřelil. Zbylý policista se do něj pustil, chtěl mu pistoli vzít, při potyčce jej však střelil do břicha. Franta se i s pistolí pak ztratil mezi stromy, cestou mu vypadly pytlíky s kokainem.

Franta se teď vrátil domů, byt byl prázdný, máma byla zřejmě v nemocnici, a tak tu pár dní zůstal, aby nabral sil. Mezitím si v novinách přečetl o události v parku, údajně jeden policista zemřel na místě a druhý při převozu do nemocnice. Nedaleko místa činu našli balíčky s kokainem. Franta z toho byl celý zoufalý, rozbrečel se. V pláči ho pojednou vyrušilo zvonění telefonu, Franta se zprvu bál, leč pak jej zvedl. Z telefonu se nečekaně ozval hlas dealera, vyhrožoval mu, že pokud mu nedá 30000 korun, poví, co Franta udělal v parku. Řekl mu, ať peníze přinese večer do jejich doupěte, pakliže se nedostaví, ráno informuje policii... Franta si neuvědomoval, že to dealer neudělá, jinak by byl v maléru i on s obviněním za prodej drog. Franta stále uvažoval, jakou udělal blbost s tím kokainem, ale pak popadl kufr, hodil do něj nějaké svršky, do saka si schoval pistoli a šel svůj problém vyřešit.

Venku zahlédl sanitku, jak z ní vychází máma s obvázanou hlavou, ihned se proto schoval za roh. Chvíli ji pozoroval, ovšem pak utekl. Namířil si to přímo do drogového doupěte, opuštěného skladiště za městem.

Jakmile dorazil na místo, zahlédl již před vchodem pár silných chlapů. Jen se na něj podívali a posunkem hlavy mu povolili přístup. Uvnitř stálo asi pět chlapů, silných hromotluků, odněkud ze stínu pak vystoupil onen dealer, přikázal Frantovi, ať kufr položí na stůl uprostřed místnosti. Učinil tak a nenápadně strčil ruku do saka. Dealer přistoupil ke kufru, který pomalu otevřel. Jakmile uviděl obsah kufru, schytal kulku do čela od Franty. Ostatní muž začali pobíhat po místnosti, zřejmě nebyli ozbrojení. Franta po nich střílel jako blázen, podařilo se mu ještě sejmout dva, než se ozvalo "cvak" - Frantovi došly náboje. Vtom se vyřítil zvenčí muž s brokovnicí a odstřelil Frantu ke zdi. Franta ještě chvíli před smrtí řekl chraplavým hlasem: "Odpusť, maminko...", načež ho muž s brokovnicí dodělal dalším výstřelem.
Tak tedy skončil mamánek Franta, mrtvý v drogovém doupěti s pěti vraždami na krku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 24.02.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
MamánekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­