ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Kyklop

Ve starém Řecku kdysi býval jeden mladý muž, říkali mu Loredos a byl nejsilnějším v kraji, tedy skoro nejsilnějším. Mocného pána tu hlavně představoval Kyklop, muž s propíchnutým okem, jenž tyranizoval zdejší lid vybíráním "splátky dluhu", ačkoliv mu většina nedlužila. Lidé mu zaplatili, protože se báli jeho poskoků, kteří se neštítili ani vraždy.

Právě Loredos chtěl ten útlak již skončit, neboť sám musel platit pravidelnou rentu. Jenže Loredos neuměl zacházet ani s mečem, ani s lukem, jen pěsti rozdával jako ranař. Trvalo spoustu hodin, než se naučil ovládat kopí, jež tu ještě zbylo po zvědovi, kterého místní hodili do rokliny. I s vlastně vyrobeným lukem si ale začal rozumět. Loredos si připravil plán na útok v noci, kdy bude Kyklop ještě spát.

Ale situace tomu chtěla, že musel zakročit dřív. Jeho kamarád Borodos, vždycky takový šprýmař bez servítek, se jednou v hospodě rozpovídal o Kyklopově směšném vzhledu, žel bohu byl poblíž jeho člověk a ihned se Borodose zmocnil. A každý ví, jak dopadne ten, co se rozhodne si zahrávat s Kyklopem.

Loredos tedy popadl kopí a luk, k tomu si přibral starší brnění po tátovi a šel zachránit Borodose a utlačovaný lid.

Borodos zatím ležel zcela potlučený ve sklepě, tam Loredos zamířil nejdříve, tajně se tam sice vplížil, ale když odcházeli, vrhl se na ně udělaný surovec, vypukla rvačka, Loredos jej nakonec probodl kopím přímo do srdce.

Když pak vyšli ven, čekalo na ně již nejméně dvacet Kyklopových mužů v čele s ním samotným. Loredos jen polkl. Kyklop najednou zařval a s mečem se vrhl do útoku, jeho muži za ním.

Když situace vypadala beznadějně, vyvalili se z křoví místní s luky a šípy připravenými ke střelbě. Loredos se jen smál, až se Kyklop údivem se svými lidmi zastavil. V tom Kyklop ucítil ránu v krku, a jakmile se otočil, schytal to šípem přímo do posledního oka, načež se potácel k zemi. Hromotluci vylekání z tolika rádoby "lučištníků" položili zbraně a vzdali se. Lidé spolu s Loredosem a Borodosem zajásali, neboť konečně již mohou žít svobodně a v poklidu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.11.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
KyklopMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­