ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.14
Hodnoceno: 14x Prosím, ohodnoť práci

Katka

Šestnáctiletá Kateřina se o letních prázdninách přestěhovala do Prahy. Předtím bydlela na vesnici, takže to pro ni byla velká změna. V září měla nastoupit na konzervatoř a do začátku školy zbývalo necelých šest týdnů. Její rodina nebyla při penězích, a tak si Katka musela najít brigádu. Dříve pracovala na poli a pomáhala paní Kokiškové s domácími pracemi. Ale v Praze se už pracuje moderněji. Pole byste tam nenašli a staří lidé bydlí v domově důchodců. Po týdnu beznadějného hledání práce to Katka pomalu vzdávala. Šla se utěšit do kavárny Madam Pacinkové a nechala si poručit horkou čokoládu s jahodovým pohárem. Kdyby nebylo kluka, který na ni omylem vylil ledovou kávu, byla by pak v Praze opuštěná a nešťastná.
Katka se osušovala ubrousky a ten kluk se jí pořád dokola omlouval. Ze zdvořilosti pak zaplatil její útratu v kavárně.
Katka v jeho přítomnosti zatím mlčela, než se jí Honza (tak se představil) zeptal na jméno. Kateřina ještě neměla důvěru v pražské kluky, a tak nejprve zaváhala, než mu řekla své jméno. Honza byl okouzlen jejím hlasem, a jen tak namítl, že by mohla vystupovat třeba v rádiu. Katka se konečně chytla hovoru. Debatovali spolu na různá témata a dozvěděla se, že Honza je stejně starý jako ona a taky se do velkoměsta přistěhoval. Měli spolu hodně společného, a tak neváhala, když jí Honza nabídl další setkání.
Katka byla radostí bez sebe, když jí našel práci v rádiu, kde by dostávala 6 tisíc týdně, což pro ni byly velké a lehce vydělané peníze.
Každý den si volali a scházeli se na romantických místech - například noční plavba parníkem s večeří při svíčkách a procházka na Petřín s prvním polibkem. Čím více se blížila škola, tím vzrůstala jejich láska.
Poslední víkend o prázdninách přijeli nečekaně Katčini rodiče a bratr. Než ji vybalili zásoby jídla a vyprané oblečení, šla se Katka projít s bratrem po Praze. Už odmalička byli k sobě upřímní a shovívavý. Takže nebylo nic zvláštního, když se drželi za ruce. Ale Honza, který je viděl, začal žárlit. Nechtěl tam na ní vletět, aby si nemyslela, že ji sleduje, což taky neudělal.
Počkal si na neděli, kdy mají domluvenou schůzku. Katka přišla na domluvené místo a hned, jak ji Honza spatřil, začal na ní křičet: "Co si o mně myslíš, že budu jeho záskok, když zrovna nemá čas?!" "O čem to mluvíš, vždyť já mám ráda jenom Tebe!'' odsekla nechápavě na jeho chování Katka. "A kdo to byl včera, hmm? Drželi jste se za ruce jako dva milenci?" Katka pomalu začala chápat, o co tu jde a vysvětlila Honzovi, že to byl její bratr. To už Honzovi přišlo jako vhodné vysvětlení a ruku v ruce odcházeli do zaprášených ulic Prahy...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sonagirl, 23.10.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
KatkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­