ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.18
Hodnoceno: 34x Prosím, ohodnoť práci

Jak se pan klavír nastudil a dostal zánět pedálů

Byl jednou jeden pyšný klavír. Byl veliký, starý a vznešený. Jenže...

Klavír měl dlouhý život - hráli na něj dobří i špatní hráči, a tak se z něj stal velice vybíravý klavír. Pokaždé, když na něj hrál někdo, kdo se milému klavíru nezdál, začal předstírat, že je nastuzený nebo že dostal zánět pedálů. To ten člověk pak vždycky přestal hrát a sháněl pana ladiče, který si už věděl rady, jak klavír uzdravit.

Jenže po čase už bylo všem divné, že je klavír tak často nastuzený. Navíc kolikrát pan ladič prohlásil, že klavír je naprosto v pořádku a je prý úplně zdravý.
A tak, protože klavíru už nikdo nevěřil, zavřeli ho do jakéhosi zaprášeného pokoje, kde byla tma, chlad a vlhko.

A tak tam klavír stál a stál, a byl sám a byl velmi nešťastný. Nikdo na něj nehrál a neměl si ani s kým povídat. V pokoji mu byla strašná zima a po čase ho začali bolet pedály. Ale tentokrát už to bylo vážné. Klavír byl opravdu nastuzený a skutečně dostal opravdový zánět pedálů. To bylo zlé, ale komu to říct, že potřebuje vyléčit? Komu to tak povědět, když za ním nikdo nepřijde, nikdo s ním nemluví a nikdo na něj nehraje?

Čas plynul... Minuly dny, týdny, měsíce i roky... Klavír byl nešťastný, bylo mu čím dál tím hůře, a tak plakal. Plakal ve dne v noci, pedály a klapky ho bolely, napadla ho plíseň. Klavíru bylo zle jako snad nikdy v životě. Cítil se, jako by umíral. Brněly ho struny.

A pak se jednou otevřely dveře. Do místnosti proniklo světlo a vstoupilo několik lidí. Klavír se zaradoval: "Konečně! Naladí mě a budu zase hrát jako dříve. Teď už nebudu dělat rozdíly!" sliboval. "Já už vůbec nebudu vybíravý a pyšný."
Lidé ho však neslyšeli. Prohlédli si ho a jeden z nich prohlásil: "Tomu už nikdo nepomůže. Vždyť se podívejte - je celý prohnilý. To ani nepůjde naladit."

A klavír se bál a chtěl těm lidem zahrát, jak moc chce žít. Jenže nemohl, byl nemocný.
A tak ho vynesli ven. Rozštípali ho na kusy a přikládali s ním na oheň.

Klavír plakal, naříkal a prosil, psi si na dvorku hráli s jeho klapkami. A klavír hořel a vzpomínal na krásné tóny a melodie...
Umíral. teď už to věděl. A věděl, že kdyby se choval tak, jak se má správný klavír chovat, byl by jistě ještě dlouho žil. Všichni by ho obdivovali a...

Pak dohořel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kitty, 08.05.2005

   
­­­­

Slohová práce Jak se pan klavír nastudil a dostal zánět pedálů ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak se pan klavír nastudil a dostal zánět pedálůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­