ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Dům z údolí

V malém údolí zarostlém hustým porostem trávy stával kdysi maličký dřevěný domek. Domek vskutku zanedbaný, neboť okna byla vymlácena a střecha propadlá dovnitř. O dveřích již nemá cenu ani mluvit, žádné byste tu nespatřili. Proto není divu, že si tento domek vyhlídli tuláci. Možná tu kdysi bydlela rodina s dětmi, třebas i hajný, jenže dnes tu spí zapáchající lidé bez domova. Někdy mohou být i agresivní a nebezpeční, proto se tomuto místu mnoho lidí vyhýbá. Nedivím se jim.

Avšak zahloubejme se do minulosti. V archívu nedaleké obce se dají zjistit informace o tomto domku, kdo a kdy tu bydlel. Jistý Arnošt Hampl, správce místního archívu, mi potvrdil domněnku, že tento dům byl vskutku místem klidu a pohodlí. Bydlela tu rodina se dvěma dětmi, klukem a holkou. Děti chodily do místní školy a matka uklízela nějakým lidem v obci, muž údajně pytlačil, i za to dostal několik pokut. Dokonce mi ukázal i původní plán domu, kde jsem objevil i zahradu, dnes už po ní zbylo jen pár zabodnutých kůlů v zemi.

Ptal jsem se pana Hampla, proč dům takhle "zestárl", co se s rodinou vlastně stalo. Hampl mi pak připomněl říjnové události v roce 1938, kdy se museli čeští obyvatelé odstěhovat z pohraničí.

Rodina ovšem nechtěla opustit svůj domov, měla se tu dobře. Tak tedy banda sudetských Němců si jednoho dne pro ně přišla a spolu s německou armádou je v nedaleké vsi popravili, mělo to sloužit jako varování - kdo bude odporovat, skončí takhle. Dům při tom poničili. Za jeho stav může i trochu samotná sešlost věkem, nikdo ho neudržoval. Taková je tedy celá ta smutná historie spojená s tímto domem.

Jen chvíli po mé návštěvě dala místní obec dům zbourat, neboť tuláků přibývalo více a více a lidé se báli chodit do lesa. Na poli zbyla jen hlína, na které zanedlouho vyroste tráva a nikdo si již nevzpomene ani na tu nešťastnou rodinu, ani na dům, jenž tu tolik let stával.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 02.11.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dům z údolíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­