ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Četník

Za protektorátu nebylo policií jen gestapo, ale i četnictvo. Mnozí však byli právě pod vlivem gestapa. Jeden ovšem stále věřil ve spravedlnost a svobodu. Byl to mladý Matěj Havelka, strážmistr na četnické stanici v Brně. Matěj byl jediný na stanici, kdo nespolupracoval s Němci. Proto svým stoupencům nedůvěřoval. Jednou se mu však jeho dobrota vymstila...

V teplý srpnový den se Matěj vydal na pochůzku. Náhle zahlédl v centru nově stojící obchod s ovocem a zeleninou. Řekl si: "Koupím si svačinu." Už se k obchodu blížil, když vtom se zarazil. U vystavených kusů ovoce a zeleniny se před obchodem potloukal malý človíček v černém potrhaném kabátu a v zašpiněných šedých kalhotách. Nenápadně si strčil dvě jablka do kapsy. Matěj to uviděl a běžel k muži. Stojící mužíček nebyl schopen pohybu, asi věděl, co by nastalo v případě útěku - střelba z četníkovo ruční pistole.

Matěj zastavil půl metru před ním, odtud zpozoroval Davidovu hvězdu na pravé straně saka. Jednalo se tedy o Žida. Matěj k Židovu překvapení vytáhl z kapsy pár mincí, které mu pak nabídl. Dotyčný s velikým vděkem popadl mince a zamířil do obchodu zaplatit to, co chtěl ukrást.

Matěj, jakoby nic, se opět vrátil ke své práci. Bohužel netušil, kdo ho pozoruje zpoza rohu o pár domů dál. Byl to samotný velitel brněnské četnické stanice. Matěj si zatím klidně pobrukoval, to mu vydrželo až na stanici. Tam ho čekalo velké překvapení, žádný z jeho kolegů tam nebyl. Vešel do svého pokoje, kde byli schovaní příslušníci gestapa. Najednou jeden z nich zařval: "Teď!" Ze skříně, z pod stolu i postele, prostě ze všeho možného se na něj vyvalila skupina gestapáků. Vrhli se na udiveného Matěje, jenž neměl pražádnou naději se jim ubránit.

Rázem se ocitl v obrněné dodávce před stanicí, odkud byl dovezen na velitelství gestapa. Se svázanýma nohama a rukama byl donucen podrobit se výslechu. Přiznal hned, z čeho byl obviněn, protože o mučících praktikách gestapa dobře věděl.

Poté byl odveden do své cely, kde měl počkat na soud. Ten se konal za několik dní.
V soudní den do cely přišlo gestapo, dovedlo jej ke stejné obrněné dodávce, jakou přijel a převezlo ho rovnou před soudní budovu. Druhým vozem dorazil i ten Žid, kterému dal těch pár drobných.

Soudní přelíčení netrvalo ani hodinu a už byl znám rozsudek: "Trest smrti zastřelením pro oba!" Matěj zaplatil za svou dobrotivou pomoc Židovi, Žid za zabití německého vojáka. Z obžaloby bylo jasné znát, co Žid udělal. Byl hledaný už několik dní po celém protektorátu, protože na nádraží v Písku ubodal strážícího německého vojáka. Matěj neměl tušení, co je zač, to mu ale nikdo nevěřil.

Okamžitě byli vyhnáni na dvůr a ve světlech přijíždějícího německého mercedesu zastřeleni.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 15.03.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
ČetníkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­