ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Červená čarodějnice

Byla noc, úplňková noc. Pro Sandru to znamenalo jediné - dnes se pořádně vyřádí. V blízké vesnici šli lidé spát o něco dřív a byli o něco opatrnější. Vzala na sebe své nejčarodějničtější šaty, čarodějnický klobouk, nastartovala koště a vyrazila.

Zrovna stoupala k měsíci, aby na nebi zazářila silueta čarodějnice, když tu ve vzduchu ucítila změnu. Sotva stihla zvednout ruce k prohledávacímu kouzlu, její koště zamířilo kolmo dolů. Držela se pevně, ale nakonec se stejně pustila a spadla... Do jezírka s teplou vodou. Aniž stihla zaprotestovat, že se jí zničí šaty, ležely na úhledné hromádce vedle jezírka. Ponořila se hlouběji do vody. Až teď se rozhlédla a zjistila, že je na místě, které se nenachází v okolí Velkého Visánku. I hvězdy tu byly jiné. Koště ji zaneslo do jakési podivné zahrady. Kam až dohlédla, tyčil se živý plot. Chvilku jí trvalo, než si uvědomila, co je na zahradě tak divné. Všechno bylo šedivé a nic se nehýbalo. Ani vítr nezafoukal.

Sotva začala relaxovat, vyrušil ji jakýsi hlas. Chtěla vyjeknout, ale ovládla se. Nestala se nejlepší čarodějnicí v Kozlích horách jen tak. Místo toho se opatrně rozhlížela a hledala vetřelce. Nebo to ona je vetřelec?

"Nenamáhej se hledat mě. Nejsem tu fyzicky."
"A jak to, že tě slyším?"
"A jsi si jistá, že vyluzuji zvuky?"

Sandra zavzpomínala na těch pár vět, které s hlasem prohodila a na pocit, že věty nemrhají časem na něco takového, jako jsou uši, ale rovnou jí znějí hlavou.

"Jak jsem se sem dostala?"
"Zahrada si tě vyvolila, s tím já nemám nic společného."
"K čemu si mě vyvolila?"
"Pokusíš se splnit úkol a pokud se ti to povede, staneš se paní zahrady."
"A když ho nesplním?"
"Pak zahyneš."

Kdyby to hlas řekl alespoň s náznakem citu, bylo by to mnohem lepší, ale věta dokonale postrádala jakékoliv emoce. Slova se jí zadrhla v hrdle a nemohla ze sebe vydat hlásku.

"A jaký je můj úkol?"

Ona chvilka mlčení nažhavila Sandřiny smysly na nejvyšší možnou míru. Jakmile hlas spustil, namočila si prst a začala psát do prachu vedle jezírka.

"Za stejný čas jako bůh stvořil svět,
a jeho míra začíná teď,
musíš oživit tuto zahradu,
za kterou není náhradu.
Nápovědou je to, co oživí oblohu
a co nemá jasnou úlohu."

Ani se nepokoušela navázat konverzaci s hlasem. Jeho úkol skončil a její začal...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Berenika Ročková, 22.12.2017

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Červená čarodějniceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­