ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.33
Hodnoceno: 12x Prosím, ohodnoť práci

Bezhlavý jezdec /Headless Horseman/

  • krátká povídka s prvky líčení

Baculatý kupec se otočil a hleděl na prázdnou ulici, která se táhla přes tiché městečko. Ale cesta byla prázdná. Nikde žádný člověk, ale ani roztomilé psisko nebo zpěvavý vrabčák. Těkal očima na konec této dlážděné cesty a nemohl uvěřit svým očím. Uviděl ho! Snad každého by musely uchvátit jeho rychlost a ladné pohyby. Černá hříva se mu vlnila v neuvěřitelné rychlosti a hustý ohon vlál jako hrdě vztyčený prapor. Ušlechtilá hlava, ve které září dvě zvědavé oči, z nichž však srší červené plameny. Z tlamy mu kape žíravina, která tiše padá na setmělou cestu. Na jeho hřbetě sedí hrdě silný muž. Temný pán s nabroušeným mečem v pravé ruce. Zvony bijí na poplach jako o život. Muž je jako každý jiný, ale přece jen se liší drobnou maličkostí. Tam, kde měla být mrtvolná hlava, zeje jen holá díra. Muž je ošacen v černé kůži. Skoro není vidět v té tmě, do níž upadlo městečko před dávnými léty.

"Bezhlavý jezdec," zamumlá kupec a tiskne si k sobě křížek, jež mu visí na krku. Křížek se ještě naposledy zableskne, než kupcova hlava letí vzduchem a dopadá před jeho dům. Tam se rozlije krvavá louže. Jsou slyšet výkřiky z domu, při kterých usedá krev. Kupcovo bezduché tělo padne na kolena a zřítí se k zemi.

Jezdec si otře zakrvácený meč do srsti černého hřebce. Ten jen pohodí hlavou a rozběhne se do temných lesů. Klade nohu, z níž srší zářivé jiskry, za druhou. Jezdec se předkloní a pobídne koně do ještě větší rychlosti. Míjí stromy a keře, které jsou zaplaveny do mléčné mlhy... Neví, proč vraždí nevinné lidi a přináší tak utrpení do okolních vesnic. Neví, kam se vždycky ztratí, když se sluneční paprsky dotknou okolních hor a žhavé slunce se vyhoupne nad pahorky. Ví jen, že vlastně neexistuje... Je přece dávno mrtvý. Zemřel ve válce, protože nepřítelův velitel mu usekl hlavu. A teď ji hledá. Hlava, ve které svítí dvě modré oči a trčí z ní havraní vlasy.

Říká se, že jezdec stále hledá svou useknutou hlavu. Mstí se každému, kdo mu zkřiví cestu. Mstí se stejně, jak byl zabit on. Kdo bude další obětí? Snad ty? Ale jedno si pamatuj, nic tě neuchrání, jezdec si tě najde všude...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sára Švehlová, 05.02.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bezhlavý jezdec /Headless Horseman/Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­