ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 4.50
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Abstraktní prodej

Večerními ulicemi stověžaté Prahy se procházel jeden muž. Jmenoval se Tomáš Nováček, který si ale nechával říkat anglicky Thomas New. Často se vydával za člověka z řad aristokracie, přitom na živobytí si vydělával žebráním a sňatkovými podvody. Zkrátka jednoduše řečeno, byl to člověk s hlavou v oblacích a s nohama v kalužích.

Právě při takové procházce narazil na cizince z Ameriky, jak se spolu baví. Anglicky uměl poměrně dobře, neboť mnohokrát vystupoval jako anglický buržoazista. Ti dva se bavili o nevšední koupi, jeden z nich si chtěl totiž koupit hrad, kam by jezdil v létě na dovolenou. Druhý byl spíš na pochybách, ale ten první byl do toho poblazněný, a tak se do toho Thomas New vmísil. Anglicky jim začal vyprávět o tom, že je anglický šlechtic a sám vlastní plno hradů a zámků po Evropě, mimo jiné i zdejší hrad. Plácl první jméno, co ho napadlo - Křivoklát. Nabídl se, že by ho sám prodal, vždyť má těch sídel fůru. Američan souhlasil, ale chtěl ho nejprve vidět. V tom měl Thomas zase kliku, jeden z jeho známých byl ochotník a často hrával ve středověkých filmech, které se točily na hradech, i na Křivoklátu. Domluvil se tedy s ním a dal mu nějakou tu zlatku, aby to dojednal s režisérem a kastelánem.

Američan na hrad skutečně dorazil. Viděl tam, jak se onen film natáčí, a tak si automaticky myslel, že je hrad jeho. Souhlasil s nabídkou a Thomas New mu vystavil falešnou kupní smlouvu na dva miliony korun českých. New to ovšem chtěl v hotovosti, což sice Američana udivilo, ale nakonec z banky onen nemalý obnos vybral a New s ním vesele zmizel bůhvíkam.

Američan při cestě domů přemýšlel, zda nenaletěl, přece jen taková suma v hotovosti je neobvyklá a každý boháč má mít účet v bance, nemůže mít všechny peníze doma v truhle. Zavolal proto z USA na americkou ambasádu v Praze, ti by o všech hradech a zámcích měli vědět. Američana po telefonátu pak museli křísit. Sen o letní dovolené s rodinou na středověkém hradě se rázem rozplynul, když se dozvěděl, že hrad je majetkem státu a je tudíž neprodejný. Američan už se do Česka nikdy nevrátil a ony dva miliony již taky v životě nespatřil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 12.11.2019

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Abstraktní prodejMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­