ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.78
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Zdeněk Burian - Lovci mamutů (popis obrázku)

Pro svůj popis jsem si zvolil přední obrázek vazby knihy Lovci mamutů od známého českého spisovatele Eduarda Štorcha.

Autorem obrázku je Zdeněk Burian, jeden z významných představitelů výtvarného uměleckého oboru dvacátého století, který často spolupracoval právě s Eduardem Štorchem, jemuž mnohokrát ilustroval jeho knížky stylizované do prostředí pravěku, doby kamenné, bronzové či počátků středověku v období Sámovy říše - tedy na našem území. Můžeme tak směle tvrdit, že Zdeňka Buriana v literárním světě nejvíce proslavily právě ilustrace knížek Eduarda Štorcha.

Zdeněk Burian - Lovci mamutů (obálka knihy)

Na obrázku můžeme vidět skupinku lovců mamutů (jak již vyplývá ze samotného názvu knihy, jenž je společný i pro tuto ilustrativní kresbu), kteří se s radostí pouští do lovu mamuta. Skupinka je zde dominantní, neboť zabírá polovinu obrázku, zatímco mamut pouze jednu třetinu. V popředí se nachází lovec s oštěpem i úsměvem na tváři a jakožto jediný hledí přímo z obálky na čtenáře. Je velice pravděpodobně, že to on je hlavním zástupcem svojí tlupy, neboť je oblečen ze všech nejlépe. To potvrzuje i fakt, že má kolem krku náhrdelník s četnými zuby různorodých zvířat, jež samy za sebe mluví o jeho loveckých kvalitách.

Kromě skupiny lovců je zde vyobrazen i samotný mamut, který podle všech indicií (například v podobě jeho chobotu, jímž se snaží zachytit stromu) právě padl do přichystané pasti v podobě vykopané a dobře zakryté jámy. Další známkou tohoto faktu může být i jeho zešikmená poloha, kdy se jeho zadní část zprudka svažuje dolů.

Obrázek je nakreslen nejspíše uhlem, pastely či jejich kombinací. Je zřejmé, že jej namaloval Zdeněk Burian v pozdějším stádiu svého uměleckého života, neboť je na něm zcela patrná známka profesionálních kvalit. Tomu vychází vstříc i to, kdy byla knížka vydána.

Třebaže je obrázek dokonale nakreslen a chyby - či spíše nedostatky - v něm není možné najít, působí na mne spíše usedlejším dojmem. Ačkoliv scéna vyzývá k pozornosti, zvolené barevné odstíny, laděné převážně ve stejném tónu, lehce nudí.

Z tvorby Zdeňka Buriana je však podle mého názoru tento obrázek celkem zdařilý a dá se zařadit mezi ty jeho lepší kousky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 31.12.2014

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zdeněk Burian - Lovci mamutů (popis obrázku)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­