ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.49
Hodnoceno: 105x Prosím, ohodnoť práci

Závojnatky a barevní kapři

Historie okrasných neboli barevných kaprů začala v Japonsku před více než dvěma tisíci lety. Výchozí formou pro šlechtění se stal divoký kapr obecný, který byl postupně vyšlechtěn v kapra "Koi", ten se od obyčejného kapra odlišuje štíhlým tvarem těla a zvláštním zabarvením šupin. Kapr Koi byl nejprve chován v hliněných miskách, a proto byl napohled nejhezčí seshora, poté co byla vymyšlena prosklená akvária, byla vyšlechtěna dnes již důvěrně známá podoba závojnatek, nápadně barevných ze všech stran, s dlouhými závojovými ploutvemi a menším, zaoblenějším tvarem těla.
Zrak není u zlatých rybek moc vyvinut, přesto pokusy prokázaly, že ryby vidí barevně. Kvůli častému zakalení vody a výskytu řas poznávají předměty pod vodou nejvýše na vzdálenost 10-12m, což ovšem těmto druhům nevadí, protože k hledání potravy používají zejména hmat a čich. Čich je u ryb velmi důležitý, zejména pro vypátrání potravy, takže je dobře vyvinut a často používán. Také chuť je u rybek téměř dokonalá, právě proto na ni nejvíce spoléhají na dně ryjící ryby a kapři, kteří sbírají potravu ze dna řek a jezírek. Chuťové buňky se nacházejí zejména v tlamě, kde jsou shromážděny do polštářkovitého tvaru, a na vouscích, které mají barevní kapři čtyři. Vousky slouží také jako hmatový orgán. Charakteristickým smyslovým a orientačním orgánem je u ryb tzv. orgán postranní čáry, umožňující zlatým rybkám a kaprům skvělou orientaci i v té největší tmě. Jestliže se ryba přibližuje k nějaké překážce, vzniká přitom na příslušné straně těla mírný tlak, který podráždí smyslové orgány a přenese signál do mozku. Sluch je též vyvinut výborně. Ryby dokáží zaznamenat zvuk o rozsahu osmi oktáv. Při vnímání zvuku jim silně napomáhá plynový měchýř, sloužící jako zesilovač i toho nejtiššího zvuku. Ryby informují o teplotě okolní vody termoreceptory, které ?vyhlásí poplach? a mohou vyvolat i různé reakce z nachlazení.
Závojnatky jsou mírumilovné ryby, které jsou stále při chuti a neúnavně hledají potravu. Často stojí jedna vedle druhé hlavou dolů nade dnem a s radostí v něm ryjí. Jakmile objeví něco k snědku, vypoulí pohyblivé pysky, vnoří se do dna a vysají jedním pohybem kořist. Zlaté rybky se velmi rychle učí. Po krátké době se shromažďují na jednom místě, kde je pravidelně někdo krmí.
Zlaté rybky a barevní kapři patří k nenáročným domácím zvířatům, která se spokojí i se skromnými podmínkami. Nejkrásnějších šlechtěných forem je rozmanité množství. K nejoblíbenějším druhům patří formy s vystouplýma očima (teleskopky a nebehledky), se sraženým tělem (bublinoočky), se zvlněnou zdvojenou ocasní ploutví (dračí oka) a s výrůstky na hlavě (holandské lví hlavy).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ||G|| Fast Bullet, 24.04.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Závojnatky a barevní kapřiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­