ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.48
Hodnoceno: 102x Prosím, ohodnoť práci

Zapadlé nádražíčko (popis obrázku)

  • jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2016
  • popis vlakového nádraží a jeho okolí založený na výchozím obrázku - Bernd Kauschmann: Bahnhof Goyatz am Schwielochsee (2012)

Popisovat budu dílo Bernda Kauschmanna, německého fotografa a malíře zaměřeného na vlaky, který tento obrázek nakreslil v roce 2012. Na obrázku můžeme vidět vlak ve stanici a dílo mám k dispozici černobíle.

Bahnhof Goyatz am Schwielochsee (2012)
Foto: Bernd Kauschmann, převzato z www.bahnbilder.de

Kdyby byl na obrázku jiný vlak, myslel bych si, že stáří tohoto díla přesahuje celé jedno století. Nádraží je velice zachovalé a až na odchlíplou omítku na pár místech nemá tato německá stanice žádné vady na kráse. Na nádraží nejsou patrné žádné moderní prvky, vše je tak, jak tomu zde bylo i před sto lety. Budovy jsou postaveny z cihel a dřeva, na zemi se rozprostírá hlína. Nad vchodem do čekárny visí dobové analogové hodiny a nelze než doufat, že podle nich budou jezdit vlaky na minutu přesně tak, aby cestující, které ovšem na tomto obrázku vidět nemůžeme, dorazí vždy a všude včas.

Nádražíčko disponuje dvěma kolejemi. Na té první stojí vlak, který také nevypadá zrovna moderně, nicméně ani není sto let starý. Podle mého odhadu se bude jeho stáří pohybovat kolem čtyřiceti let.
Musím říci, že ačkoliv k sobě vlak a nádraží časově nesedí, opticky se k sobě hodně náramně. Vlak má tři kulatá světla, z toho jedno uprostřed nad čelním oknem, které je ze stran netradičně ostře zahnuté.

V pozadí stanice můžeme vidět pár podobně starých budov obehnaných nízkými plaňkovými ploty i listnaté stromy, zaplňující zbylé místo. Obloha je čirá, takže dokresluje pozitivní atmosféru celého díla.

Celý obraz stanice i jejího okolí je velmi malebný a asi právě proto jej autor namaloval. Sám bych se na takové zapadlé nádraží někdy rád podíval. Doufám, že ještě dlouho bude sloužit lidem k nepochybně příjemnému cestování.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zapadlé nádražíčko (popis obrázku)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)