ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.70
Hodnoceno: 93x Prosím, ohodnoť práci

Velikonoční zvyky (popis malby)

S touto malbou pastelem od neznámého autora se ocitáme v krásném, teplém, jarním dni. Odhaluje nám velikonoční zvyky, které se dochovaly až do dnešní doby. Třeba jako polévání vodou a šukání pomlázkou, kterou si musel každý kluk uplést sám.
Hlavní motiv tvoří děti. Děvčata v tričkách a sukýnkách číhají na kluky s kbelíky plnými vody. Chlapci jdou s barevně ozdobenými pomlázkami a košíky plnými barevných vajíček vyšukat holky. Zatím netuší, že se stanou oběťmi dívčího "atentátu". Všechno to pozoruje mourovatá kočka, která se zježila z představy, co se stane.
Popředí tvoří detailně prokreslená jarní tráva, ale dál do pozadí na ní detailů ubývá. První kytičky už odkvetly, takže je zatím bez společnosti, ale brzy vykvetou krásně barevné kvítky, které budou zdobit každou zahradu.
Prostřední část obrazu ukazuje starý, plaňkový plot v přírodní barvě, na němž visí rozbitý džbán, se kterým dříve posílali tatínkové své děti pro pivo.
Na pozadí vidíme mladou jívu, vykukující zpoza plotu. Rostou na ní kočičky, ale právě kvůli nim jí lidé ostříhali, aby jim zdobila byt. Nad ní se rozprostírá krásně modrá, jarní obloha bez tmavých mraků.
Obraz na mě působí veselým dojmem. Vždycky, když se na něj podívám, musím se škodolibě usmát. Představím si totiž překvapené kluky, až dostanou pořádnou sprchu. Ale dobře jim tak, vždyť ani pořádně neví, jak to tou pomlázkou bolí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Vernerová, 26.10.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Velikonoční zvyky (popis malby)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­