ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 76x Prosím, ohodnoť práci

Skřivan polní - pták roku 2005

Už po několik let Česká společnost ornitologická vyhlašuje na jaře ptáka roku. Zvolený pták je určen, protože jeho výskyt je ohrožený – jen v malých skupinách a na určitých místech. A právě v roce 2005 se jím stal skřivan polní. Pták, natolik spojený s naší dřívější českou krajinou, je symbol jara, lásky a pohody.
Nemohl však dříve u nás žít, protože skřivan je stepní pták a žádné stepi tady nebyly. Až s příchodem člověka, který začal pracovat v zemědělství, vznikly tady louky, pole a pastviny.
Louky a pole jsou domovem skřivana. Téměř svůj celý život tráví na zemi, má k tomu přizpůsobeny i nohy, má dráp u zadního prstu, který mu pomáhá držet rovnováhu, aby mohl chodit. Skřivan neskáče jako vrabec, ale chodí. Většinou jsou to ptáci různě hnědě a skvrnitě zbarvení. Takové zbarvení je na zemi skvěle kryje. Proto na zemi i hnízdí, budují si malinkaté důlky vystlané spletenými kořínky. Samice snáší 3 až 5 tmavě skvrnitých vajec. Mláďata opouštějí hnízdo už po 9 dnech. O mláďata se stará jenom samice, samec obstarává potravu. Samci označují svůj hnízdní revír zpěvem, který přednášejí většinou za letu. Vyletí směrem vzhůru a stoupají výš a výš a za tohoto třepotavého letu stále zpívají. Proto je skřivan zařazen do řádu pěvců. Skřivan je všežravec a živí se tím, co se najde v daném ročním období. Od září do listopadu odlétá do oblasti Středozemního moře, odkud se často v únoru vrací. V České republice se hojně vyskytuje například u Oblíku. Je to velmi neobvyklá lokalita, ale skřivanům se tam zřejmě líbí.
Ale těchto míst je na celém světě málo. Proto je skřivan polní ohrožen. V dnešní době se už moc zarostlých strání a luk nenajde. Všechno je vysekáno. Lidé používají postřiky na obilí, kterým se mimochodem skřivani také živí. Louky, kde se skřivani vyskytují, jsou postupně zalesňovány. Jenom 10 % vylíhnutých mláďat se dožije dospělosti. Proto musíme skřivany chránit a poskytovat jim dobré životní podmínky. Například tím, že nebudeme skřivany střílet. Někteří lidé si v dávných dobách ze skřivanů dělali výborné pochoutky. A nebudeme jim ničit jejich domovy, které v přírodě najdeme. Tento rok bude Česká společnost ornitologická sledovat život skřivanů a bude zjišťovat, jak se dají zlepšit podmínky pro jejich život, aby se v budoucích letech jejich počet zvýšil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karlos, 04.06.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Skřivan polní - pták roku 2005Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­