ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.94
Hodnoceno: 51x Prosím, ohodnoť práci

Ruční omítání cihelného zdiva (pracovní postup)

Než začneme zdivo omítat, je nutné ho důkladně připravit. V případě omítání starého zdiva je třeba jej zbavit staré omítky i nečistot a spáry proškrábat zednickou skobou. Důležitý je rovněž výběr vhodné maltové směsi, jíž použijeme k omítání. Můžeme například použít vápenocementovou maltu, která je nejpoužívanější, cementovou či sádrovou maltu anebo některou ze speciálních malt - kupříkladu sanační na vlhké zdivo. Po volbě správné maltové směsi můžeme začít omítat.
K omítání budeme potřebovat také nářadí: zednickou lžíci, lat na strhávání, hladítko, vodováhu, popřípadě dřevěné či ocelové omítníky. Nesmíme též zapomenout na ochranné pracovní pomůcky jako rukavice a ochranné brýle.
Správná vrstva malty na zdivu by měla být kolem 1,5 cm, při větších nerovnostech zdiva je dobré nejprve zdivo prohodit, aby se snížila vrstva malty a zamezilo se tím trhání či praskání omítky.

Na začátku omítání na cihelné zdivo nejprve naneseme maltové terče o průměru 25-30 cm, které od sebe budou vzdáleny přibližně 1,5 m. Po nanesení terčů je srovnáme a vyvážíme pomocí vodováhy a latě. Vyrovnané a vyvážené terče se vzájemně spojí svislými maltovými omítníky. Tím je zajištěna stejnoměrná tloušťka a rovina omítky po celé ploše stěny. Pro urychlení práce se někdy místo maltových pásů používají ocelové omítníky, které se jedním zahnutým zašpičatělým koncem zatlučou do zdiva a v maltě srovnají do roviny. Vyvažuje se první a poslední omítník, všechny ostatní se rovnají pomocí šňůry podle nich. Po dokončení omítání se ocelové omítníky musí vyjmout a omítka se musí vyspravit.

Maltová směs se na plochu nahazuje vždy zdola nahoru, od podlahy ke stropu. Malta se musí nahazovat prudce, aby pevně přilnula ke zdivu a vnikla do spár. Nahozenou omítku je nutné co nejdříve zatřít a strhnout latí, a to odspodu vzhůru šikmými pohyby ze strany na stranu. Přebytečnou strženou maltu vrátíme zpět do nádoby k dalšímu zpracování. Stržená omítka se vyhlazuje hladítky, aby byl povrch rovný a bez děr. Přechod omítek mezi stěnami a stropem se provádí ostře pravoúhlým úhelníkem, u stropů do půlkulata, tzv. fabion. Zárubně a jiné předměty znečistěné maltou se musí před zaschnutím pečlivě očistit. Omítka se musí nechat dostatečně vyschnout a vyzrát, aby se mohlo pokračovat v nanášení štukové nebo jiné finální úpravy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ruční omítání cihelného zdiva (pracovní postup)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)