ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.92
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Rebelové (film)

- spíše popis děje vybraného filmu než recenze

Film Rebelové byl natočen v roce 2001 režisérem Filipem Renčem. Mezi hlavní herce patří například Zuzana Norisová (Tereza), Anna Veselá (Julča) či Jan Révai (Šimon). Děj se odehrává na konci šedesátých let, těsně před tím, než k nám dorazila sovětská vojska.

POPIS DĚJE FILMU:

Kamarádky Tereza, Julča a "Bugyna" mají těsně před maturitou, zrovna jim začíná tzv. "svaťák", a kromě ní se starají snad pouze o to, aby je konečně přestali otravovat kluci ze školy Olda, "Tuřín" a "Drmola" a třeba se i pořádně zamilovaly. A kousek od nich vojíni Šimon, Bob a Eman utíkají z vojny, protože "ta buzerace se už prostě nedá vydržet". Jejich plán je prostý. Šimon, jenž jezdil na prázdniny ke strejdovi do Týniště, si pamatuje, že tam velmi často zastavuje vlak se dřevem, který jezdí na západ. Mezi ty dřeva se chtějí schovat, odcestovat za hranice a jet až do USA, kde na ně čeká Šimonova rodina. Plán se zkomplikuje poté, co na nádraží v Týništi potkají Terezu a ta se zamiluje do Šimona. Když poté jdou kolem hospody, patřící jejímu otci, a jakoby náhodou se opět potkají, domluví se, že se ještě setkají. Další setkání proběhne až po maturitě, kterou všechny dívky zvládnou. Tentokrát je již schůzka předem smluvená a Tereza dovede i své kamarádky. Všechny tři si užívají i se svými nápadníky na pouti, každá podle svého gusta. Tuto idylu zkazí až partička v čele s Oldou, kterým se nelíbí, že holky flirtují s jinými kluky. Rvačku překazí pouze to, že se objeví policie, a tak se Šimon s Bobem a Emanem rychle rozloučí a utečou, ještě se ale stihnou domluvit na další schůzce v ten den. Ta probíhá v nedaleké opuštěné továrně. Všechno jde hladce a jediné, co je nepříjemné, je špehování Oldy, který si všiml, kam jedou. Ráno všechny probudí Bob s tím, že vlak zastavil. Ale než se stihli rozloučit a vysvětlit dívkám, co se vlastně děje, vlak ujel. Tohle se ale nelíbí Bugyně a Julče, a tak uraženě odejdou. Jedině Tereza pochopí, o co vlastně jde a přislíbí klukům pomoc. Když jim později veze něco k jídlu, vidí všude samé policisty, jak pročesávají okolí továrny. Tereza si myslela, že už kluky neuvidí a že je práskl Olda, což není pravda, protože ještě tu noc jí Šimon vyláká ven s tím, že kluci mají hlad a to odpoledne zjistí, že je práskl průvodčí. Poté se s Šimonem vyspí a ráno uvidí, jak kluci odjíždí pryč, netuše, že Šimonův klobouk má Bob a že Šimon tam zůstal. Ostatně, to se nikdy nedoví, protože když čeká na Terezu v hospodě, tak ho tam uvidí a pozná policie, která ho odvede do vězení. Pár dní poté se začnou sovětští vojáci stahovat do Československé republiky, a tak Tereza i se svou rodinou emigruje s nadějí, že v USA se setká s Šimonem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Filmový děj mě velice zaujal tím, že to není tzv. "hepáč", což je poslední dobou u filmů, pokud nejsou dokumentární či jinak nevychází z historie, dosti výjimečné.
Kromě velice zajímavého děje film zaujme i něčím dalším. Nelze si nepovšimnout, jak zvláštně jsou natočené klipy k písničkám. Je to z toho důvodu, že režisér tímto filmem vzdává hold šedesátým létům a jejich umělcům a z toho důvodu používá podobný styl a techniku natáčení celého filmu, ovšem u klipů to jde nejlépe poznat. Pozornější divák si jistě všimne i toho, že některé písničky jsou původní nahrávky, což je také velice neobvyklé.
Tento film mě velice zaujal, a určitě nejsem sama už z toho důvodu, že film zhlédlo již více než 400000 diváků.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Téra, 09.12.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rebelové (film)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­