ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.68
Hodnoceno: 137x Prosím, ohodnoť práci

Popis obrazu Judit stíná Holofernovu hlavu

- popis uměleckého díla

OSNOVA:

I.a) Výběr obrazu
II.a) Malířka
b) Biblický příběh Judity
c) Realismus obrazu
d) Světlo a stíny
e) Rozměry
III.a) Umístění obrazu

K popisu uměleckého díla jsem si vybral známý obraz Judit stínající Holofernovu hlavu.

Tento obraz namalovala italská malířka Artemisia Gentileschiová v roce 1618. Předkládá nám biblický příběh s přehnanou teatrálností, přehnanými gesty a smělou kompozicí. Dohromady to vytváří odvážný realistický obraz, který k divákovi promlouvá s nekompromisní přímostí.

Judit je biblická hrdinka, která zachránila své rodné město před obléháním. Tato krásná vdova svedla asyrského krále Holoferna, opila jej a jeho vlastním mečem mu usekla hlavu. V mnoha verzích zpracování tohoto námětu malovali umělci Judit třímající Holofernovu hlavu a meč, ale Gentileschiovou však zaujal dramatický potenciál příběhu.

Namalovala tento příběh s mimořádnou morbidností, soustředila se přímo na samotné odříznutí hlavy, které namalovala velice realisticky. Důraz je kladen na obrovskou fyzickou sílu, kterou musela Judit vynaložit. Vidíme rýhy na pevných zápěstí obou rukou. Jednou drží Holoferna za vlasy a druhou mu řeže hlavu. Divákovi tu není možno udržet si zdání bezpečné vzdálenosti od strašného činu. Na rozdíl od mnoha umělců, kteří se zaměřili na hrdinčiny půvaby, na nás ztvárnění Gentileschiové zapůsobí násilím v příběhu obsaženém.

V razantním realismu Gentileschiové je určitá senzacechtivost, Juditina tvář a postava jsou působivě modelovány bočním světlem, zvrásněné obočí vyjadřuje soustředění, úděsné odhodlání. Dále Gentileschiová využívá dramatických možností světla a stínů, s jejichž pomocí utváří atmosféru a zvýrazňuje určité prvky výjevu.

Tento obraz jsem neviděl ve skutečnosti, pouze jeho reprodukci v knize Umění zblízka, proto nevím, jaký má rám. Obraz je 169 cm široký a 162 cm vysoký.

Je ho možno ve skutečnosti vidět v galerii Uffizi ve Florencii.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ladislav Ohrazda, 05.02.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Popis obrazu Judit stíná Holofernovu hlavuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­