ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.18
Hodnoceno: 45x Prosím, ohodnoť práci

Popis obrazu Betlém

Obraz, který popisuji, vytvořil v roce 1980 známý český malíř, ilustrátor, loutkář a filmový tvůrce Jiří Trnka. Pojmenoval ho Betlém. Ústřední motiv se nachází uprostřed prvního plánu reprodukce, jsou jím jesličky. Line se z nich záře a my v nich jen tušíme přítomnost malého Ježíška. Nad Jezulátkem se sklání Panna Marie, vedle ní sedí svatý Josef. Přes její rameno do jesliček nahlíží neznámý pastýř.

Ježíškovi se také přišli poklonit Tři králové. První je k nám otočen zády, druhému vidíme do tváře a třetí si povídá s malým dítětem, které se tulí k ovečce.

K jesličkám se snaží přibelhat stařec. Za ním přibíhá myslivec, který nese v pravé ruce zajíce. Zprava přicházejí tři muzikanti, kteří se dohadují, co zahrají svatému dítěti na uvítanou.

V údolí ve druhém plánu olejomalby spí vesnice, z komínů se už nekouří. Po cestě jede povoz tažený koňmi. V pozadí se vyvyšuje kostel, od kterého k jesličkám spěchá žena s dítětem. Proti tmavé obloze se odráží zřícenina hradu.

Kometa v levém rohu zvěstuje narození Ježíška. Obraz připomíná loutkovou scénu. Přestože vím, že sníh je bílý, vůbec mi nevadí, že autor použil k jeho namalování žluté odstíny. Sníh na obrázku více hřeje než studí.

Autor dobře vyjádřil atmosféru svaté noci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Barbora V., 06.12.2007

­­­­

Slohová práce Popis obrazu Betlém ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Popis obrazu BetlémMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­