ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.46
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Popis neuměleckého obrazu

Neumělecký obraz formátu A3, který zdobí jednu ze stěn mého pokoje, vytvořila mastnými křídami nadějná mladá umělkyně Jana Žáková, a to roku 2007. Jedná se o práci na téma "Život v džungli", dílo však nebylo autorkou dosud pojmenováno. Pokud bychom měli odhadovat malířský směr, rozhodli bychom se nejspíše pro moderní naturalismus, neb je patrná podobnost s krajinkou "DIE FARBEN TIROLS" Němce Manfreda Riffela. Výtvarnice zvolila netradiční členění plátna, na tři svisle situované plány nepravidelné šíře.

Hlavním motivem je kontrast cizokrajně krásné, neškodně vypadající zvěře a nepřívětivého deštného pralesa.

Celý první plán zaujímá detailně prokreslená a vystínovaná část kmene, z nějž zhruba v půli vyrůstá stejnými odstíny hnědé vyvedená větev. Ta prostupuje i dalšími dvěma částmi obrazu, v posledním ji pak výhružně omotává šlahoun zelené liány. Druhý plán je věnován hlavnímu hrdinovi, tedy pestrobarevnému opeřenci neznámého druhu. Pták sedí v nevelkém hnízdě těsně u začátku paže stromu. Tělo má pokryto modrým peřím na hrudi a oranžovým na zádech. Velice dlouhý a střapatý ocas je červený a výrazná chocholka zase září námořnickou modří. Nad hlavou obyvatele džungle prosvítá kousek nebe, pod větví můžeme spatřit obrovské listy rostlin v nepřeberných odstínech zelené, hnědé a červené. Ve třetím plánu se už o své slovo hlásí místní divoká flóra. Nahodile zde vyčnívají různé větvě a trsy trav. Nejvíce dominantní je keř umístěný v pravém horním rohu díla.

Autorce se díky zvolené technice povedlo vytvořit syté barvy, konkrétní objekty ohraničila ostrými tahy křídou, což dává vyniknout atmosféře rozbujelé přírody. Na plátně převládají tmavší a studené odstíny zelené a modré, prostředí rozjasňuje právě ptačí peří. Můžeme si všimnout zajímavého kontrastu oblých a hranatých tvarů, popřípadě křivek.

Když se na obraz podíváme jako na celek, působí kompletně a sjednoceně. Vyzařuje zvláštní energii, kterou stačí jen načerpat. Ač není vyveden s odbornou přesností, malířka nedodržovala pravidla kompozice, jak by měla, a našli bychom i další nedostatky, mně osobně se velmi líbí a mám jej převelice ráda. Kdo by toužil zhlédnout originál, je srdečně zván na nedělní čaj o páté.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Popis neuměleckého obrazuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)