ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.56
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Popis neuměleckého obrazu

Neumělecký obraz formátu A3, který zdobí jednu ze stěn mého pokoje, vytvořila mastnými křídami nadějná mladá umělkyně Jana Žáková, a to roku 2007. Jedná se o práci na téma "Život v džungli", dílo však nebylo autorkou dosud pojmenováno. Pokud bychom měli odhadovat malířský směr, rozhodli bychom se nejspíše pro moderní naturalismus, neb je patrná podobnost s krajinkou "DIE FARBEN TIROLS" Němce Manfreda Riffela. Výtvarnice zvolila netradiční členění plátna, na tři svisle situované plány nepravidelné šíře.

Hlavním motivem je kontrast cizokrajně krásné, neškodně vypadající zvěře a nepřívětivého deštného pralesa.

Celý první plán zaujímá detailně prokreslená a vystínovaná část kmene, z nějž zhruba v půli vyrůstá stejnými odstíny hnědé vyvedená větev. Ta prostupuje i dalšími dvěma částmi obrazu, v posledním ji pak výhružně omotává šlahoun zelené liány. Druhý plán je věnován hlavnímu hrdinovi, tedy pestrobarevnému opeřenci neznámého druhu. Pták sedí v nevelkém hnízdě těsně u začátku paže stromu. Tělo má pokryto modrým peřím na hrudi a oranžovým na zádech. Velice dlouhý a střapatý ocas je červený a výrazná chocholka zase září námořnickou modří. Nad hlavou obyvatele džungle prosvítá kousek nebe, pod větví můžeme spatřit obrovské listy rostlin v nepřeberných odstínech zelené, hnědé a červené. Ve třetím plánu se už o své slovo hlásí místní divoká flóra. Nahodile zde vyčnívají různé větvě a trsy trav. Nejvíce dominantní je keř umístěný v pravém horním rohu díla.

Autorce se díky zvolené technice povedlo vytvořit syté barvy, konkrétní objekty ohraničila ostrými tahy křídou, což dává vyniknout atmosféře rozbujelé přírody. Na plátně převládají tmavší a studené odstíny zelené a modré, prostředí rozjasňuje právě ptačí peří. Můžeme si všimnout zajímavého kontrastu oblých a hranatých tvarů, popřípadě křivek.

Když se na obraz podíváme jako na celek, působí kompletně a sjednoceně. Vyzařuje zvláštní energii, kterou stačí jen načerpat. Ač není vyveden s odbornou přesností, malířka nedodržovala pravidla kompozice, jak by měla, a našli bychom i další nedostatky, mně osobně se velmi líbí a mám jej převelice ráda. Kdo by toužil zhlédnout originál, je srdečně zván na nedělní čaj o páté.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anežka, 08.06.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Popis neuměleckého obrazuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­