ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.94
Hodnoceno: 93x Prosím, ohodnoť práci

Pes, nejlepší přítel člověka


OSNOVA:

I. Úvod:a) Můj kamarád (celkový vzhled)
II. Stať:a) Povaha a rysy
b) Části těla
c) Rodokmen
III. Závěr:a) Můj vztah ke kamarádovi


Mým nejlepším kamarádem se stal náš pes. I když si s ním nemohu popovídat, vždy mě dokáže povzbudit nebo mi pozvednout náladu. Ne nadarmo se říká: "Pes, nejlepší přítel člověka". Jeho původ je velmi vznešený. Jmenuje se Ero, celým jménem Ero Rastýn, ale já mu důvěrněji říkám Erdo nebo Erdíku. Někdy však dokáže pěkně zlobit. Neposlouchá mé pokyny nebo odběhne a musím na něj dlouho čekat. Proto mu začnu říkat Erďáku nebo Erosi, ale nebiji ho, neboť nemám ráda, když se zvířata bijí a týrají. Narodil se dvacátéhosedmého června v roce 1999, domů jsme si ho přivezli, když mu byli tři roky.

Je to drsnosrstý jezevčík, barvy divočáka. Na pohled není nejkrásnější, ale v duši je to ten nejlepší přítel. V kohoutku měří přibližně dvacetpět centimetrů a váží devět kilogramů. Není tlustý ani hubený, takový akorát. Má malé krátké nohy v poměru k dlouhému útlému tělu. Při chůzi nám dokazuje, kdo je tady pánem. Hlavu má zvednutou a jeho oči působí chytrým až drzým dojmem. Vždy, když má radost, vrtí ocasem a na jeho očích vždy poznáte, jak se na vás směje. Když si chce se mnou hrát, začne kolem mě běhat a skotačit. Pak teprve vidím, jak mě má rád a jak je šťastný. Ale naopak když ví, že něco špatného provedl, dívá se na mě tím jeho smutným až nevinným pohledem a jeho kukuč jako by mi říkal promiň. Nevšímám–li si ho, začne do mě šťouchat, skáče a chce ode mne pozornost. Je to neobyčejně chytré a vynalézavé zvíře se špetkou důvtipu, ale také tvrdohlavé a samostatné. Určitě to souvisí s povahou práce - protože když například bojuje v temné noře s jezevcem nebo v kanálu s liškou na život a na smrt, musí se samostatně rozhodnout a spoléhat spíš na svůj důvtip než na svou tělesnou zdatnost. Proto se drsnosrstým jezevčíkům jinak také říká norníci.

Na jeho protáhlé hlavě si nejprve všimneme jeho výrazných tmavě hnědých očí, nad kterými srst připomíná husté dohněda se zbarvující obočí. Pod očima se nachází protáhlý čenich (morna) s černou špičkou a hmatovými vousky. Jeho nápadné zažloutlé špičáky jakoby při vycenění dávaly najevo jak jsou ostré a říkaly nám, abychom si dávali pozor. Jeho hlavu zakončuje světle hnědá bradka, pod kterou vyrůstá delší svalnatý krk bez laloku na hrdle. Uši jsou méně ochlupené s hladkou srstí. Celé tělo zakončuje hrubě a přiléhavě osrstěný ocas, který se postupně zužuje a vždy se tyčí vzhůru.

Erdík má velice dobrý rodokmen - jak jeho otec i matka byli přeborníky ve stopování divoké zvěře a norování lišek. Z výstavy v Písku a z Národní výstavy v Českých Budějovicích si přivezl vždy první cenu. A i při lesních či podzimních zkouškách vždy dostal nejvyšší ohodnocení.

I když ho máme pouze rok, přilnul mi k srdci pro jeho hravost, přítulnost, milost, chytrost a i důvtip, a stal se mým nejlepším kamarádem. Chodím s ním často na procházky a pokaždé mě dokáže něčím překvapit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pes, nejlepší přítel člověkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)