ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.36
Hodnoceno: 11x Prosím, ohodnoť práci

Kapesní elektrická svítilna (2)

  • upravený a přepracovaný text z učebnice 9. ročníku
  • některé textové pasáže byly převzaty z české Wikipedie - Kapesní svítilna

Kapesní elektrická svítilna je přenosný zdroj s vlastním zdrojem elektrické energie. Vyrobena bývá z plastu či kovových slitin. Uvnitř svítilny jsou pod šroubovacím nebo zaklapávacím uzávěrem baterie, zapojené do série. V přední části svítilny se nachází průhledný kryt se světelným zdrojem (žárovka, LED), ten má zpravidla větší průměr než tělo svítilny.

Základ této svítilny a její nejdůležitější část tvoří zdroj energie - elektrická baterie. Jsou to vlastně tři suché galvanické články, vodivě spojené.
Kladná elektroda galvanického článku obsahuje uhlíkovou tyčinku, záporná zinkový plech a elektrolyt zase salmiak smíchaný se škrobovým mazem. Uhlík obklopený směsí burelu a práškovitého uhlíku (kvůli polarizaci a vodivosti) je uložen v plátěném pytlíku uvnitř baterie.

Jeden pól baterie je mosazným plíškem spojen s patkou žárovky, druhý přes vypínač s objímkou. Stisknutím nebo otočením vypínače, jenž se většinou nachází v přední části svítilny, se póly vodivě spojí a proud začne procházet celým pouzdrem do objímky, tedy i do žárovky, čímž se žárovka rozsvítí.
Do svítilny můžeme použít mikrotužkové či tužkové baterie nebo monočlánky.

Možnosti použití kapesních svítilen jsou mnohostranné. Poslouží jako náhradní osvětlení při výpadku elektrické energie, při nočních cestách pěšky nebo nocování v přírodě. Specializované typy používají záchranáři, policisté, hasiči a existují i vodotěsné typy pro potápěče. Další verzí je svítilna přizpůsobená k upevnění na čelo, tzv. čelovka, nebo svítilny obdobné kapesním, ale s integrovaným držákem na jízdní kolo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mostly, 10.12.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kapesní elektrická svítilna (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­