ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.36
Hodnoceno: 25x Prosím, ohodnoť práci

Josef Lada - Zabijačka (popis obrazu)

  • 1942 (kvaš na kartonu - 36 x 57,5 cm)
  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Obraz od Josefa Lady a jednalo se o popis vybraného Ladova obrázku

Rozhodl jsem se popsat velmi zajímavý obrázek s názvem Zabijačka od úžasného malíře Josefa Lady.

Josef Lada - Zabijačka

Uprostřed obrazu visí prase zavěšené za nohy. U něj stojí řezník se zástěrou, aby se neumazal od krve. Vepř je rozříznutý v půlce a pod jeho hlavou jsou velké kádě plné krve. Za řezníkem postávají dva muži v hnědých kabátech. Oba pomalu kouří dýmku. Kousek od nich stojí dvě děti, které vepře sledují s nebývalou chutí. Stará paní také pozoruje vepře zblízka. Za ní přichází mladá žena, která nese hrnec s horkou vodou.

Vedle stodoly se nachází chlév, v němž žil vepř před tím, než ho zabili. Šest dalších dětí pozoruje celou tu událost z dálky. Jedno z nich v ruce svírá sáňky.
Na zabíjačku se přišel podívat i velký hnědý pes. Vedle něj stojí dřevěné necky, kterým ale zatím nikdo nevěnuje sebemenší pozornost.

V pozadí obrazu jsou patrné domy i kostel, který se tyčí vysoko do nebe. Všechny jejich střechy jsou pokryty bílým sněhem. Venku panuje opravdu velká zima, protože tváře chlapce, jenž jako jediný nesleduje zabíjačku, jsou celé červené. Všechny děti mají kabát - některé hnědý, jiné černý.

Celý obraz působí veselou vesnickou atmosférou. Všichni jsou šťastní a těší se, až ochutnají maso z čerstvě zabitého vepře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.02.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Josef Lada - Zabijačka (popis obrazu)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­