ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.73
Hodnoceno: 261x Prosím, ohodnoť práci

Josef Lada - Ponocný (popis obrazu)

  • popis uměleckého díla
  • Ponocný (1947) je nejdražším dílem Josefa Lady (v roce 2012 byl v aukci prodán za 1,2 milionu Kč bez 20% aukční přirážky)
  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Obraz od Josefa Lady a jednalo se o popis vybraného Ladova obrázku

OSNOVA:

I.a) Představení
II.a) Zimní atmosféra
b) Středobod
c) Pozadí
III.a) Dojem

Josef Lada - Ponocný

K popisu jsem si vybrala dílo s názvem Ponocný. Obrázek nakreslil roku 1947 sám Josef Lada a byl vydražen za 1,2 milionu korun, čímž se stal nejdražším dílem tohoto českého umělce. Na obrázku můžeme vidět část vsi v chladné zimní noci, přibližně v 19. století.

Zimní atmosféru obrázku umocňuje všudypřítomná sněhová pokrývka, bílé barvy s odstínem malinko do šeda, což spolu s tmavě modrou oblohou navozuje dojem noci. Typické domy pro Ladovy kresby mají zasněžené střechy a římsy rámovaných oken, která září do půlnoční bílé tmy.

Středobodem obrázku je zachumelená fontána, nedaleko které stojí ponocný, oděný v hnědém teplém kabátu a čepici. Je poznat, že není nejmladší, a proto má s sebou hůl, o kterou se opírá, a věrného psa s kaštanově hnědou srstí. V ruce drží roh, na nějž troubí půlnoc.

V pozadí se nachází červený kostelíček s jednou velkou a jednou malou věžičkou. Za kostelem se táhne vysoký kopec lemovaný opadanými, zasněženými stromy, na které se snáší další a další bělostné vločky. Kopeček nahoře přechází v tmavě modrou noční oblohu.

Zima je mé oblíbené roční období, tudíž ve mně tento obrázek budí velmi uklidňující a příjemný dojem. Můžeme ho často najít na pohlednicích či v dětských knížkách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kamila Linhartová, 07.11.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Josef Lada - Ponocný (popis obrazu)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­