ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.27
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Jak na herbář? (popis pracovního postupu)

Herbář je soubor nasbíraných a následně usušených lisovaných rostlin, semen, květů či listů. Může být zpracován výše uvedenou formou, ale setkat se můžeme i kupříkladu s fotografickým herbářem nebo s plody naloženými v lihu atp. Každopádně herbář jako takový je určen ke správnému a řádnému studiu botaniky - což je věda zabývající se flórou.

Jak si takový herbář vytvořit doma? Je to velice jednoduché. Základ takového herbáře tvoří lisované a sušené rostliny či listy, případně fotografie nebo otisky kůry. Rostliny se snažíme sbírat i s kořenovou částí, tedy tou, která roste pod zemí. Sběr rostlin je zcela závislý na ročním období, jistěže v létě těžko budeme hledat sněženku podsněžník (Galanthus nivalis) či bleduli (Leucojum) a naopak na jaře například plody růže šípkové (Rosa canina)...

Pokud jsme byli dostatečně pilní ve sběru, budeme mít nyní spoustu práce s popisem a umisťováním jednotlivých úlovků na čtvrtky. Tyto úlovky odborně nazýváme položky, stačí je třeba podlepit nebo přichytit páskou. Nutno ještě přidat štítek se jménem rostliny - české i latinské rodové a druhové, čeleď, dále lokalitu sběru, biotop, vaše jméno a nakonec datum, kdy jste danou položku sesbírali.

Sbírání rostlin - či chcete-li herbářových položek - je velké dobrodružství. Podaří se mi vyrýt danou rostlinu správně? Vylisuje se pěkně? Budu úspěšná při určování druhu?
Ale nebojte se, je to velká radost a krása, když se vám povede alespoň několik položek poctivě nasbírat, vylisovat, přichytit a oštítkovat. Pak už stačí jen desky a můžete začít listovat a kochat se vaším výtvorem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 31.03.2017

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak na herbář? (popis pracovního postupu)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­