ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.43
Hodnoceno: 114x Prosím, ohodnoť práci

Egyptský papyrus (Ojedinělý předmět)

Předminulý rok jsem si z týdenní dovolené v Egyptě přivezl krásný velký papyrus s námětem přijímání mrtvých do podsvětí.
Nejvýraznějším motivem celého obrazu je černá váha v levé části. Na ní se porovnávají duše mrtvých, aby se zjistilo, kdo byl celý život čestný a kdo hřešil. Na levé straně váhy leží zlatý pes střežící celý soud. Vedle přichází bůh, který přináší zprávu napsanou na smotaném pergamenu. Na druhé straně váhy klečí bůh se psí hlavou, který posuzuje duši ležící na jedné z misek váhy. Napravo se táhne řada mrtvých čekajících na rozsudek. Jako první v pořadí stojí bůh přivádějící ženu, která očividně vypadá, že se bojí. Těsně za nimi vyčkává služka se svou paní. Celou pravou část obrázku uzavírá menší pruh hieroglyfů. Nad váhou se jakoby vznáší další podlaží, na kterém rostou dvě květiny papyru. Po obou stranách je postaveno pět sedadel, na nichž (patrně) sedí soudci. Z levé strany podlaží stojí na bloku hieroglyfů žena s dlouhou oranžovou holí, která hlídá soudce. Napravo druhého patra je nakresleno dalších šestnáct bloků hieroglyfů, ve kterých převažuje modrá a žlutá a které šikovně uzavírají celý obraz.
Papyrus jsem si zarámoval do bílého rámečku, v němž vynikne zažloutlost a nerovnost okrajů a pověsil ho na zeď naproti posteli tak, abych ho pořád viděl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MyFlower, 20.12.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Egyptský papyrus (Ojedinělý předmět)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­