ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Proč se střídá den a noc?

Bylo, nebylo před dávnými časy, když bylo na celém širém světě jen jedno království, kde vládl jeden král, který měl jednu dceru. Toto království se jmenovalo Království světla, poněvadž tam celé věky svítilo jen slunce. A protože král měl jen jednu dceru, dopřál jí vše, co si přála. Princezna byla totiž velice rozmazlená, líná a pyšná. Neustále všem kolem sebe poroučela a stěžovala si třeba, že je postel moc měkká nebo tvrdá, anebo že je jídlo moc slané či neslané.

Jednoho dne si princezna usmyslela, že slunce moc pálí a moc hřeje. S tím ale král nemohl nic udělat. Tak se princezna rozzlobila a začala pokřikovat na slunce: "Ty hloupé slunce, nemůžeš někam zmizet!?" K tomu dodala ještě mnohé další věci, ale ty vám tu nebudu vykládat, protože jinak by se vám zkazil celý příběh.
Takové pokřikování na slunce pokračovalo několik dní, až to slunce už nechtělo poslouchat a odešlo z oblohy.

Bez slunce uvadaly všechny rostliny, lidé zbledli a začalo mrznout. Poprvé v životě se král na princeznu rozzlobil a poslal ji odprosit slunce, aby se vrátilo na oblohu.

Princezna šla a prosila slunce, ať se vrátí. Slunce slíbilo, že se vrátí jen tehdy, když princezna zasadí a nechá na zahradě vyrůst 24 stromů.

Ze začátku princeznu bavilo stromy sázet a zalévat. Vysadila všech 24 stromů a jejich semena již pomalu začala klíčit. Jenže když je někdo tak rozmazlený, líný a pyšný jako princezna, nic ho nebaví dlouho.

Zanedlouho začalo princeznu zalévání nudit, počala to proto šidit a zalévala jen polovinu stromů. Kouzelná semena rostla velice rychle, a tak za necelých 14 dní vyrostly stromy do své plné výšky. Problém byl, že jich takto vyrostlo pouze 12...

Jakmile to slunce zjistilo, nerozzlobilo se a s překvapivým klidem řeklo: "Vyrostlo ti jen 12 stromů, tak já budu na vaší obloze svítit jen 12 hodin denně. Zbylých 12 hodin bude tma a na obloze budou svítit hvězdy, které normálně přesvicuji, a měsíc bude o mnoho zářivější."

A proto se od té chvíle den mění v noc.

Když se princezna vrátila do svého království, nebyla již tak rozmazlená, líná a pyšná. Za nějaký čas se stala královnou a přejmenovala svoje království z Království světla na Království stromů. A od té doby tam už žádný král ani královna nepokáceli byť jediný strom.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Insaneprincepsveternum, 13.05.2021

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Proč se střídá den a noc?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­